Читај ми!

КУД "Бранко Радичевић" из Беча обележило 40 година постојања

Културно-уметничко друштво "Бранко Радичевић“ из Беча прославило је 40 година рада. Фолклорни ансамбл, са више старосних категорија играча, успео је да у време вишедеценијског постојања истраје на путу очувања српске традиције и кулутре.

У жељи да у новој земљи од заборава сачувају народно благо, али и да његове вредности уткају у бића своје деце, групица активиста далеке 1983. године одлучила да у тадашњем Дому Југословена оформи фолклорну секцију.

На предлог новинара Зорана Анђелковића наденуто јој је име Бранко Радичевић, у знак сећања на великог српског песника који је своје најлепше песме писао на лепом плавом Дунаву.

Петнаестак девојчица и дечака узраста 14,15 година, почела је да плете прве кораке у ритму српског кола а у београдској кућној радиности набављене су народне ношње из Шумадије и Источне Србије.

Новооснованом друштву велику подршку су дали родитељи, па је почело убрзано да расте, а једнако функционише и данас, четири деценије касније.

"Пре четрдесет година нам је био циљ да окупимо нашу децу, да не иду по аустријским кафићима и клубовима, већ да их окупимо око нас, да их учимо нашем језику, нашој култури...ми смо знали фолклор и то смо их у почетку учили", каже Милан Гиздавић, први председник друштва.

Бечко друштво "Бранко Радичевић", уметнички руководилац Борислав Капетановић дошао је пре готово 3 деценије. Својим познавањем фолклора и сталним едукацијама о чему сведоче три самостално постављене кореографије, он се наметнуо као ауторитет, али пре свега као пријатељ свим генерацијама играча, као и родитељима.

"Радичевић је данас велико културно-уметничко друштво, који има свој велики програм и свих око 800 играча колико је било у последњем периоду, дали су свој допринос да Радичевић буде оно што је данас", каже Капетановић.

Наступи на свим фестивалима широм Европе били су прилика да се српско народно коло и изузетно богата ношња поносно представе и пред страном публиком, раме уз раме са другим националним културама. Путовања у Париз, Истанбул, Сарамсакли, Барселону и многе друге дестинације, допринела су још јачем осећају заједништва, љубави и поноса на српску традицију и културу, а кроз сусрете са младима из других земаља стварана су пријатељства и јачао патриотизам.

среда, 27. новембар 2024.
11° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње