Читај ми!

Србија на вези - регион, РТС Свет, 18.55

Протекла недеља била је у знаку сећања на страдања током Другог светског рата. Широм света, обележен је Међународни дан сећања на жртве холокауста, у спомен на дан када је совјетска Црвена армија ослободила најозлоглашенији нацистички логор смрти у тада поробљеној Европи - логор Аушвиц-Биркенау у Пољској. Наравно, уз цермоније, полагање венаца и пригодне говоре високих државних представника, на местима страдања, овај датум је обележен и у Србији. Реприза емисије у 02.07 и сутрадан, у уторак, у 13.25 на РТС Свет.

На почетку емисије видећемо како је овај датум обележила српска Фондација за сећање на Јасеновац и Холокауст у Лондону, где су се, под покровитељством Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону Министарства спољних послова Србије, окупиле значајне личности из британских академских кругова, политичког живота, те представници амбасада разних земаља у Британији.

Директорка Фондације др Драгана Томашевић говорила је о страдању српског, јеврејског и ромског народа на подручју Независне Државе Хрватске у време Другог светског рата.

Роман „Небеска свадба", црногорске ауторке Мире Саичић из Берана, на један другачији и романсиран начин доноси причу о још једном великом злочину из времена Другог светског рата, а ради се о масовном страдању крагујевачких ђака од стране немачких окупаторских снага. Промоцију романа у Удружењу књижевника Србије пратио је Владан Ракић који је и разговарао са ауторком књиге.

Емисија наставља са представљањем живота и проблема преосталих Срба, као и оних малобројних повратника у страдала подручја и разрушена српска села у федералном делу Босне и Херцеговине (БиХ). Упознаћемо се са местом Пеуље, код Босанског Грахова, које је, као и многа друга села у овом ентитету БиХ, платило високу цену ратних разарања и страдања, али овога пута из овог последњег грађанског рата деведесетих.

"Док сви ћуте оне говоре" назив је изложбе о традиционалном музичком инструменту са простора Балкана - о српским гуслама, коју је Етнографски музеј из Београда отворио крајем прошле недеље у Музеју Града Приједора „Козара". Гост у студију је аутор изложбе Мирослав Митровић од кога ћемо сазнати не само о томе шта је све представљено и колико различитих врста овог инструмента, већ ћемо нешто више сазнати и о гуслама као симболу српства, симболу наше историје и културе.

У музичком делу емисије чућемо традиционалну песму „Ој ђевојко Милијана" , у извођењу Етно групе "Траг, гусларке Бојане Пековић и Ансамбла „Источник", који негују музику Балкана.

Уредници Мирослав Карлица и Нада Вукелић

Редитељ Ернестина Глигоријевић

четвртак, 28. новембар 2024.
10° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње