Живот од ситница...

Књижевник Чарлс Симић, један од водећих савремених светских песника и есејиста, био је гост Београда и издавачке куће Архипелаг. Интервју са Чарлсом Симићем за Радио-телевизију Србије урадила је Весна Јовановић.

У издању Архипелага објављена је књига изабраних и нових песама Чарлса Симића које су му донеле значајна светска  признања и  најважнију  америчку песничку награду "Поета лауреатус" Конгресне библиотеке у Вашингтону.

Да није песник, радо би, каже, био власник малог ресторана, и сам би гостима припремао медитеранску храну. Срећна је околност за поезију да јесте песник и љубав према ситницама живота утиснуо је у стихове.

Чарлс Симић: „То је наш живот, нас живот није само читање великих књига, имати велике мисли, него радити шта осећамо, нпр. водити пса у шетњу, шта год радимо, милион ствари које радимо."

Весна Јовановић: "Пред нама је књига која је преглед вашег целокупног дела. Како гледате сада из ове перспективе уназад?"

Чарлс Симић: "Кад сам био млађи, наравно, био сам под утицајем разних теорија поезије, хтео сам да пишем песме где ја нисам присутан уопште, а после сам ја све више и више умешан и говорим о себи. Неке су постале мало дуже, наративније. А остао је неки бунтовнички дух."

Весна Јовановић: "Увек сте писали на енглеском језику, а потом су то други преводили. Какав је то осећај када ваше дело преводе на ваш матерњи језик?"

Чарлс Симић: "Па знате, чудно је. Зато што неки пут не могу да препознам песму или делове песме. Не бих тако рекао, чини ми се, да сам писао на том језику. А други пут кажем себи да бих баш тако ја рекао. Обе ствари су присутне, некад ми звучи страно, а други пут толико познато, толико интимно, као да сам ја писао на српском."

Весна Јовановић: "Добили сте и најзначајнију америчку песничку награду која потом песнике обавезује да нешто практично ураде за поезију осим што пишу стихове. Шта сте ви урадили?"

Чарлс Симић: "Нисам ништа урадио. Ја мислим да су мало љути због тога. Ја мислим да је ситуација у Америци одлична, много боља него када сам ја почињао педесетих година. Неки песници су имали врло лепе идеје, нпр. Бродски је предложио да се стави антологија у сваки хотел, у сваку хотелску собу, да поред Библије стоји Антологија америчке поезије. Одлична идеја, само неизводљива, јер који би издавач хтео да изда милионе и милионе књига које би ставили у хотелске собе... Ја нисам хтео да следим пут неизводљивих идеја, него сам рекао да не видим неку потребу моментално да се нешто побољша за америчку поезију, све је у реду."

Весна Јовановић: "Када бисте морали да одаберете једну песму која највише говори о вашем делу, која би то била?"

Чарлс Симић: "(изговара стихове песме "Камен")... Ја замишљам шта би било када бих ушао у камен, замишљам шта је унутра, у том малом облутку."

Песма о камену није му најдража, али је најпопуларнија. Зато је радо поклања онима који је воле читаоцима.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 23. новембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње