петак, 06.07.2012, 12:25 -> 13:17
Извор: poreklo
Мој деда Американац
Прецизно упутство како да дођете до података о свом претку који је у периоду од 1892. до 1924. године био један од 22 милиона регистрованих досељеника у САД, на српском језику, можете пронађи на порталу Порекло. Упутство како да претражујете сајт оства Елис на које су се првобитно искрцавали сви имигранти који су тада допловили у Њујорк помоћи ће вам да "пронађете свог деду Американца".
Знате да вам је деда или прадеда ишао на рад у Америку, али немате никакве прецизније информације о томе? Сада постоји велика вероватноћа да ћете сазнати чак и неке невероватне детaље уколико посетите сајт луке острва Елис у Њујорку.
Прецизно упутство како да дођете до података о свом претку који је у периоду од 1892. до 1924. године био један од 22 милиона регистрованих досељеника у САД, на српском језику можете пронађи на порталу Порекло.
На оригиналном списку путника писаном руком, који је "преведен" у електронску, читљиву форму су сви па чак и они који су "преко баре" допловили као путници из неке од европских лука.
На тој листи моћи ћете да откријете кад је, којим бродом, из које европске луке и са колико пара у џепу ваш деда или прадеда (наравно и баба или прабаба) стигао у Америку.
Уз ове податке сазнаћете и коју боју косе и очију је имао, колико је био висок, где је и код кога кренуо, из ког је места, које је националности (овај податак зна да буде нетачан) као и из које државе. Сазнаћете и то да ли је био писмен или не, колико је у том тренутку имао година, као и колико дуго је путовао. Моћи ћете да видите чак и слику брода којим је ваш предак допловио.
На интернет адреси ellisisland.org биће вам понуђено да упишете име, презиме, пол и оквирну годину рођења претка којег тражите. Уколико не знате његово годиште то и није проблем. Важно је да тачно или приближно тачно упишете тражено име и презиме.
Треба водити рачуна да су нека имена писана уз мале измене па је тако српско име Никола најчешће уписивано као Nicola, а презимена која се код нас завршавају на ић су писана са латиничним "ic" или "ich" (нпр. Popovic ili Popovich), стоји у уводном дело прецизног упутства на порталу Порекло.
Подаци које ћете пронаћи су заиста непроцењиве вредности. Уколико желите одштампани документ или слику брода, као и "диплому" можете је добити за одређену своту долара.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар