Интеграција побеђује гастарбајтере

Десетине хиљада гастарбајтера који су завршили свој радни век у алпској републици, или су пред пензијом не враћају се као што су првобитно намеравали у своју отаџбину, показују подаци аустријске установе "Медијски сервис за нове Аустријанце". Појам гастарбајтер „радник – гост“је изгубио првобитно значање.

Аустријска установа "Медијски сервис за нове Аустријанце" израдила је студију која говори да већина имиграната заувек жели да остане у Аустрији, док само 17 процената жели да се врати у своју земљу. Већина старијих имиграната се осећа у Аустрији као код куће и поред тога што живи у тежим социјалним условима и у знатној мери живи лошије него Аустријанци.

Оно што се још средином осамдесетих година показало неуспехом "принципа ротације", први пут је научно приказано 1999. године.

Једна студија Европске уније о животној ситуацији старијих људи на подручју 12, 15, 16. и 17. Бечког округа показала је изненађујуће високи удео старијих миграната.

Овакви подаци су изненађујући и за саме мигранте, будући да је апсолутна већина људи који су у Аустрију дошли као гастарбајтери шездесетих и седамдесетих година прошлог века из Турске и земаља бивше Југославије, првобитно је имало намеру да остане у алпској републици само пар година, а касније до пензионисања.

Колико тачно пензионера у целој Аустрији има мигрантско порекло, студија ЕУ као и студија Светске здравствене организације, није могла тачно да утврди. Саветовалишта за старије мигранте, такође не располажу тим подацима, па се у обзир могу узети подаци о становништву Статистичког завода Аустрије.

Наиме, закључно са 1. јануаром 2011. године, евидентирано је тачно 75.528 људи старијих од шездесет година пореклом из земаља бивше Југославије, као и 14.765 рођених у Турској. Већина старијих миграната је завршило свој радни век или се налази пред пензијом, будући да је старосна граница за пензионисање у Аустрији 59,1 година за мушкарце и 57,1 година за жене.

Студија Светске здравствене организације из 2005. године је показала да је тада 63,4 процената старијих људи мигрантског порекла живело у Аустрији преко 31 године.
Овај податак говори о томе да су у Аустрију дошли пре 1974. године, те да припадају класичној "гастарбајтерској генерацији". Само 13,4 процената је у Аустрији живело краће од 15 година.
Према студији, већина старијих миграната, тачније 46,8 процента, се осећало у Аустрији као код куће, док је 28,6 процената имало осећај странаца, а 24,6 процената нема став.
Такође, 61 проценат је имао осећај да се у својој отаџбини осећа као код куће, док је 17,1 процената имало осећај странца у својој земљи порекла.

Због ових чињеница појам гастарбајтер, који значи радник-гост, изгубио је смисао, и све је јасније да лица која се досељавају у Аустрију неће остати само један кратак временски период, већ да ће постати трајни део друштва, због чега се власти већ годинама труде да поспеше интеграцију имиграната.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 22. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње