Читај ми!

Задатак мора бити завршен

Указујући на актуелну ситуацију и проблем недостатка слободних фреквенција Ирини Рељин специјална саветница за електронске комуникације у Министарству спољне и унутрашње трговине и телекомуникација рекла је да новонастале околности не треба да нас зауставе и да морамо и даље да се трудимо свим снагама како би обезбедили дигитализацију. Нагласила је да тај процес мора бити завршен на време.

На панел-дискусији под називом "Изазови информационо-комуникационих технологија" које је организовало Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије у оквиру 57. сајма технике и техничких достигнућа представљајући тренутне активности ресорног министарстава, Проф. др Ирини Рељин подсетила је да је Влада Републике Србије усвојила одлуку о изменама стратегије за прелазак са аналогног на дигитално емитовање радио и телевизијског програма и да се очекују регулаторна решења која су неопходна за успешно спровођење процеса дигитализације.

Подсећајући да се процес дигитализације односи на домаћинства која ТВ програм примају посредством система земаљских предајника саветница у Министарству спољне и унутрашње трговине и телекомуникација изнела је податак да у Србији има 2,7 милиона домаћинстава, а да је број оних која примају ТВ сигнал земаљским путем око 50 одсто.

Навела је и да, према подацима Републичког завода за статистику из 2012. године, у Србији 98,2 одсто домаћинстава поседује телевизор, 55,2 одсто домаћинстава користи рачунар, док скоро половина домаћинстава користи интернет.

Говорећи о развоју електронских комуникација Ирини Рељин је истакла да су стратегијом постављени главни правци деловања и циљеви успешног развоја електронских комуникација у Србији до 2020. године, док је Акциони план за спровођење Стратегије усвојен до 2014. године.

У оквиру Акционог плана дефинисане су активности које обухватају развој широкопојасног приступа и увођење нових мултимедијалних услуга, ефикасно управљање спектром, спровођење процеса преласка са аналогног на дигитално емитовање телевизијског програма, као и подстицање истраживања, развоја и спровођења различитих пилот пројеката.

Она је додала да је предуслов за развој широкопојасног приступа израда плана развоја, односно мапе покривености. Истраживања везана за широкопојасни приступ морају бити свеобухватна у области електронских комуникација, информационог друштва као и из техно-економске области, а такође се морају обухватити захтеви у областима државне управе, образовања, здравства, банкарства економије и забаве.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 25. новембар 2024.
8° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње