Балканс мемори

У оквиру пројекта о дигитализацији архива и менаџменту медија, у организацији француског Националног аудио-визуелног института организован је тродневни семинар који је одржан у Југословенској кинотеци и крунисан посетом једном од највећих филмских архива у светским размерама.

Осим тога, учињена је и посета Програмском архиву РТС-а, у коме се у различитим форматима чува материјал створен у протеклих 55 година.

"Циљ овог пројекта је да се придобију људи са високих позиција који доносе одлуке и одобравају средства из бројних фондова како би се сачували аудио-визуелно наслеђе и његов пренос у дигиталну форму", рекла је Делфин Вибо из француског Националног аудио-визуелног института.

Методологија чувања филма видео и тонских записа уз најбоље примере праксе главне су теме предавања које су одржали стручњаци Института и регионалних медијских кућа. Нису заобишли ни питање плана заштите, избора и дигитализације аудио-визуелног културног наслеђа.

Вишегодишњи пројекат Балканс мемори састојаће се од низа радионица и теоријских скупова на којима ће бити успостављена основа за прву фазу дигитализације аудио и визуелних архива и дугорочна сарадња професионалаца и институција у региону. Београд је само једна од тачака у региону где ће се одржати семинари сличног типа, у организацији споменутог Института.

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом