уторак, 24.05.2011, 12:16 -> 12:14
Извор: HAKOM
Женевски састанак, саопштење ХАКОМ-а
На прошлонедељном састанку потстакнутом иницијативом ХАКОМ-а представници тринаест земаља које трпе директне сметње са подручја Републике Италије договорили су главне кораке у заједничком решавању и трајном уклањању тог проблема.
Од самог почетка штетних сметњи на западној обали Истре ХАКОМ је интензивирао активности на међународном нивоу с циљем проналажења квалитетног решења уклањања постојећих и спречавања појаве нових сметњи у раду радијских и телевизијских станица на погођеним подручјима. Те су активности резултирале позивом Међународне телекомуникационе уније (ITU) на заједнички састанак који се 19. и 20. мај ове године одржао у Женеви. Састанку су, уз представнике ITU-а, присуствовали и представници тринаест земаља које директно трпе сметње са подручја Републике Италије, као и делегација италијанске администрације.
На иницијалном службеном састанку се потврдило да Република Италија не поштује међународни споразум о исправном коришћењу радиофреквентног спектра те да тиме у суседним земљама изазива штетне сметње у раду националних и локалних телевизијских и радио станица. Договорено је како ће у даље решавање проблема бити укључен и ITU, а италијанска је страна обећала ратификацију споразума GE'06 и отклањање сметњи у скорој будућности. С обзиром на досадашње искуство не треба очекивати значајна побољшања, него треба сачекати и видети какви ће бити конкретни резултати. Неформални састанак представника земаља које су највише оштећене сметњама с италијанске стране одржао се другог дана током којег су усклађене заједничке активности према италијанској администрацији и ITU-у.
Фреквенцијски план за дигиталну телевизију и пратећи међународни женевски споразум из 2006. године обавезује земље потписнице, а међу њима и Републику Хрватску и Републику Италију, на употребу фреквенција у складу са планом и споразумом. Наведени документи обезбеђују равноправан приступ фреквенцијском спектру те представљају предуслов за будући несметан рад телевизијског програма у јадранској регији. Но, супротно том плану и споразуму Србија и остале земље источне обале Јадрана и даље бележе рад италијанских телевизијских и радио станица на недозвољеним фреквенцијама. Повећањем броја таквих предајника, који својом снагом и употребом неусклађених фреквенција све агресивније утичу на хрватски етер, узрокују се штетне сметње у раду хрватских радијских и телевизијских инфраструктура те онемогућује увођење нових програма.
Жељко Табаковић, помоћник директора ХАКОМ-а, нагласио је како је агенција у оквиру својих законских овлашћења у последње три године послала преко 670 службених пријава сметњи надлежном телу у Италији те је о истом информисао и ITU. "Иако је према међународној регулативи администрација земље из које долази сметња дужна одговорити на пријаву и предузети одговарајуће мере за њено уклањање, до данас нисмо постигли резултате или добили икакве конкретне одговоре. Верујемо како ћемо овим састанком напокон пронаћи квалитетно решење за штетне сметње и спречавање овог проблема у будућности ", истакао је Табаковић.
Подсетимо, крајем прошле године ХАКОМ је искористио сва својa законскa овлашћења и могућности које гарантује међународна регулатива из области електронских комуникација те наведени проблем подигао на виши државни ниво. У том је периоду затражена и помоћ Министарства иностраних послова и европских интеграција (МВПЕИ), уз чију је сарадњу организовано неколико састанака са амбасадором иностраних послова Републике Италије у циљу ублажавања утицаја сметњи. ХАКОМ је убрзо након појаве сметњи у Истри оператору мреже Одашиљачима и везама доо допустио употребу додатног канала (К-68) за емитовање програма на подручју Ровиња, Врсара, Пореча, Новиграда, Плованија, Буја и Умага, али је и тај канал постао мета нових интензивних сметњи из Италије.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар