четвртак, 25.06.2015, 13:41 -> 14:09
Дигитализација у БиХ закаснила, гасе се предајници
Босна и Херцеговина једина је држава у региoну у којој још није започео процес дигитализације, иако је 17. јун био крајњи рок за прелазак на дигитални ТВ сигнал, преноси Al Jazeera.
Угашен је први предајник аналогног сигнала у БиХ, а без сигнала државне телевизије БХТ остало је шире подручје Источне Босне.
На легитиман захтев администрације Републике Србије, а у складу са Међународним споразумом, Регулаторна агенција за комуникације БиХ је примила захтев за гашење ТВ предајника на локацији Велики Жеп са кога се емитује БХТ.
То је директна последица неспровођења процеса дигитализације у Босни и Херцеговини, казао је у разговору за Анадолију Синиша Петровић, помоћник директора РАК-а за управљање радиофреквенцијским спектром.
Он је додао да су од 17. јуна све државе су дужне да пређу на нове фреквенције које су додељене међународним споразумом. БиХ ће се понашати у складу са споразумом, односно престаће да ради и користи оне фреквенције које би могле на било који начин да утичу на рад и пријем телевизијског сигнала у суседним државама.
Према доступним информацијама, у Босни и Херцеговини између 40 и 50 одсто грађана ТВ сигнал прима путем кровне или собне антене.
"Велики број становништва БиХ нема могућност праћења кабловске телевизије, тако да ће у сваком случају део становништва остати без пријема телевизијског сигнала.", додао је Петровић и нагласио да предајници телевизијских станица у Босни и Херцеговини неће више уживати међународну заштиту.
Девет година након потписивања споразума о дигитализацији, БиХ није окончала ни прву фазу пројекта која је она подразумевала, као и то да два јавна емитера из два ентитета синхронизују своју мрежу и своју опрему. Одредбе споразума о дигитализацији и одлуке које су из њега произишле нису биле у складу с политиком ентитета РС у тој области, тврде из Министарства саобраћаја и веза РС. Како прва фаза није окончана, Веће министара БиХ блокирало је раније предвиђених 18 милиона евра за другу фазу пројекта дигитализације, преноси Al Jazeera.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар