понедељак, 09.08.2010, 07:30 -> 15:52
Продужи живот
Медији, грађани, удружења и невладине организације препознали значај и потребу завештања и даривања органа. Порука свих јесте да је време да се и Министарство здравља више активира и на прави начин покаже да је у Србији, од октобра, у току кампања "Продужи живот".
Више од годину и по дана РТС говори о значају развоја програма трансплантације у Србији, али и недоумицама које прате ту тему. На истом путу, од марта је и лист "Политика".
И грађани, удружења, невладине организације, препознали су значај и потребу завештања и даривања органа. Порука свих јесте да је време да се и Министарство здравља више активира и на прави начин покаже да је у Србији, од октобра, у току и национална кампања "Продужи живот".
Деветоро малих пацијената, сваког другог дана, поједини и чешће, на Одељењу дијализе у Тиршовој, у просеку, проводе по четири сата. У Удружењу "Све за осмех" кажу да деца у Србији на трансплантацију чекају од пет до 10 година, а у свету, до годину дана.
Захваљујући породицама које су у најтежем тренутку одлучиле да помогну, али и медијској кампањи, ове године урађено је највише кадаверичних трансплантација.
"Неколико њих дочекало је трансплантацију, и онда је и другима, када виде да се нешто дешава, да то напредује у неком правцу, много лакше, имају много више наде", каже Јелена Антић из Удружења "Све за осмех".
То удружење деци и родитељима нуди помоћ нутриционисте, психолога, као и топлу реч, савет. Укључили су се и у промоцију трансплантације.
"Требало би да постоји већа комуникација између министарства и невладиних организација, ми то радимо због нас и наше деце, није нам посао и у интересу нам је да постоји што више акција, да се што више људи укључи", наводи Антићева.
Управа за биомедицину требало би да има велику улогу у развоју ове области. Треба формирати јединствени регистар давалаца и прималаца, проширити мрежу донорских болница, посебно оних дуж Коридора 10.
"Када буду именовани тимови и координатори за трансплантацију, када колеге буду обавиле одређени број течајева, едукација за ову област, биће јако мотивисани да дају пун допринос и да заиста сваку препознату мождану смрт преточе у донора. Ја и захваљујем медијима, мислим да сте дали велики допринос у развоју ове области", наводи Даница Михаиловић, директорка Управе за биомедицину.
Да Србија више не сме да изгуби ни дан, показује и податак да је за три године чланства у Еуротранспланту, Хрватска достигла светски врх по броју донора. Ако испуни неопходне услове, претприступни уговор са Еуротрансплантом, Србија би могла да потпише тек за шест месеци.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар