Читај ми!

Етно џез авлија – Војислав Симић

Војислав Бубиша Симић рођен је 1924. у Београду. Иако га широка публика највише памти као дугогодишњег диригента Џез оркестра РТВ Београд са којим је провео преко три деценије - он није био само најпознатији домаћи џез музичар и диригент. Као изузeтно образован и свестран музичар стварао је и у осталим музичким жанровима (симфонијска музика, хорска, дечја,ревијска), са великим успехом – као композитор и аранжер.

Пре, и за време рата бави се увелико музиком, а након рата потпуно се окреће џезу - 1946. године основао је  аматерски џез оркестар “Динамо”, и тако постао утемељивач првог биг бенда у Србији.

 

Од 1953. до 1985. године је био диригент Џез оркестра РТВ Београд, са којим је пропутовао скоро целу Европу и постигао велике успехе, од којих је најзначајнији прва награда на џез фестивалу у Жуан ле Пену (Француска), 1960. Током свог дуготрајног рада са оркестром неговао је “бејзијевски”, “Кентоновски” стил музике. Иако је џез његова права љубав, Бубиша је увек волео духовну музику, као и традиционалну народну музику Балкана и први је композитор у Србији који је урадио џез обраде традиционалне народне музике још 60-их година, пре него што је овај жанр, назван етно џез, ушао у моду.

 

Дуги низ година био је гост диригент у Позоришту на Теразијама, аранжирајући и диригујући мјузикле, као “Кабаре”, “Мој дечко”, “Мала Флорами”, и др. Дириговао је и хоровима и симфонијским оркестрима, писао стручне чланке о музици, као и музичке критике и путописне репортаже. Његова љубав према деци, као и према песмама Чика Јове Змаја, довела је до прелепих дечјих песмама, сарадњи са хором “Колибри” и незаборавној ТВ Серији “Невен”.

„У пролеће 1961, приликом излета на Дојран, диригент Симић је чуо македонску песму ’Чаје шукарије’ и дошао на идеју да је обради у џез маниру“, записао је у сећањима Предраг Стефановић Гроф. Под називом „Игра под Шар-планином“ нумера је снимљена 1962. године. Погледајмо календар. Први балкан-џез аранжман снимио је Душко Гојковић 1961. у Милану, обрађујући севдах „Кад ја пођох на Бембашу“. Бубиша је други, али први који је то урадио у Југославији, те тако и родоначелник балкан-џеза у својој земљи. 


Са балканским укрштањима наставио је класичним свитама „Песме са Југа“ и „Епитаф Кир Стефану“, као и џез аранжманима староградских песама за албуме „Тихо ноћи“ и „На те мислим“. На Коларцу 1969. представио је реконструкције средњовековних духовних песама. А за „Мокрањчеве дане“ 1983. саставио је програм са обрадама десет песама из руковети. Написао је јако велики опус ауторских џез композиција, али и композиција са елементима нашег етно наслеђа, у џез обради, које су и данас често свиране и налазе се на сталном репертоару нашег Биг Бенда РТС.

Био је председник Удружења композитора Србије, као и предсеник Удружења џез музичара. Носилац је Ордена Рада са Златним Венцем и Ордена Беочуг града Београда, као и награде за животно дело Радио-телевизије Србије.


У позним годинама написао је пет књига сентименталних сећања, а ове године, дириговао је прву нумеру на концерту поводом свог 100. рођендана, као и обележавању 100 година Радио Београда, са којим је вршњак.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње