Читај ми!

Скице за портрет – Никола Мимо Митровић

Никола Мимо Митровић (1941- 2010) био је црногорски џез трубач, флаутиста и тромбониста, рођен у Будви, гимназију је завршио на Цетињу, а звање хемијског инжењера стекао на Технолошком факултету у Београду.

Још као дечак, свирао је трубу у будванској „Градској музици“, да би касније наставио да свира и током студија у Београду. Свирао је трубу, флигхорну, флугабон, тромбон и флауту, а повремено је и певао. Био је самоук, а музичко образовање је стицао упорним радом уз савете искуснијих колега у оркестрима и саставима с којима је свирао широм Европе.

Као члан легендарног секстета „Гут-Марковић“, али и као члан биг бенда наступао је са легендама џеза, међу којима су Кларк Тери, Ерни Вилкинс, Кени Дру, Тони Скот, Аладар Пеге, Алвин Квин, Сал Нистико... као и са скоро свим домаћим џез уметницима.

Године 1983. представљао је Југославију у “All-Stars Big Band”, оркестру Европске музичке уније за ту годину, на џез концерту у Стокхолму, о чему су са изузетним поштовањем писали тамошњи медији.

Од 1978. до 1988. године био је стални члан Џез оркестра РТБ, као и повремени члан оркестра Душка Гојковића и Лале Ковачева “Trumpets and Rhythm Unit“. у оквиру кога је свирао трубу и флугабон. Касније, током живота и рада у Шведској, често је долазио и био гост-солиста Биг Бенда РТС.

Године 1988. одлази у Шведску, где успешно наставља каријеру у новој средини са различитим великим оркестрима (оркестар „Lansmusiken i Jamtlands Lan“, „Big Band High Coast“) и комбо саставима са којима је наступао је на многим џез фестивалима у свету.

Године 2004. коначно је објавио (једини) самостални албум под својим именом (у квинтету са бубњаром Уфеом Флинком), „This Is The Life“. Успут, остварио је још један сан: осмислио је посвету Чету Бејкеру (колаж приче, музике и певања), представљајући овај програм по Скандинавији и код нас. Касније је са саставом „3 Tool“ ту идеју раширио уз концепт „Tribute To Trumpet Kings“. Снимио је двадесетак ЛП и ЦД издања.

У оквиру фестивала “Град театар”, организовао је периодично разноврсне џез концерте током 90-их година, желећи да џез музика буде део сваког издања овог фестивала. Бавио се и педагошким радом, дао је допринос у првој години спровођења наставе џеза као изборног предмета у Средњој музичкој школи “Васа Павић” у Подгорици школске 2006/2007 године, у оквиру новог реформисаног програма. Његова музичка заоставштина остаје и траје на пуно снимака и издања, а у Умјетничкој школи за музику и балет "Васа Павић" у Подгорици, налази се његов легат.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње