Сублимне фреквенције – дуо "Телебоса"
У емисији СУБЛИМНЕ ФРЕКВЕНЦИЈЕ слушаћете остварења дуа "Телебоса" које је на истоименом албуму објавила дискографска кућа Штаубголд.
Пред нама је изузетни албум, чија је јединственост резултат музичке размене између самбе, џеза, али и савремене, камерне музике. Пројекат Телебоса су покренули бразилски композитор и вокалиста Чико Мело и немачки електроакустичар Николас Бусман, најпознатији као члан бенда Капитал Банд Ајнц. Албум Телебоса је састављен од седам песама, које одишу сетом и лиризмом, осећајем припадања и неприпадања, тугом, али и немогућношћу њене репрезентације.
Боса нова у визији дуа Телебоса је у основи необичена, пост-минималистичка, експериментална, док на површини заводи слушаоце елементима, „добре, старе бразилске боса нове", иако оно што се нуди су само фрагменти и пермутације исте. Мелов нежни, елегантни фалсетни тенор, карактеристичан за боса нова звук инкантира речи које означавају резигнацију, али и неодређену жудњу, док пратња састављена од звука гудача, електронског дилеја, удвојених трекова, дигиталних репетиција, даје дисонантни, зачудни контрапунктски глас овој музици која као да припада неком „паралелном" свету. Другим речима, дуо Телебоса не користи спој различитих музичких култура као политички оптимизам који треба да резултира и комерцијалном проходношћу, већ указује на парадоксе оваквих спојева. Они сугеришу да кроскултурни амалгами могу да опстану једино када се ослободе обавезе према културним обрасцима којима припадају и преведу у нову реалност комбинаторике звука и истраживачке композиторске игре.
Емисију уређује Ксенија Стевановић.
Коментари