Читај ми!

Нова дискографија

Албум ансамбла Капела Медитеранеа и камерног хора из Намира под управом Леонарда Гарсије Аларкона који изводе Dixit Dominus Георга Фридриха Хендла и Концертантну мису Ђованија Паола Колоне. Ово издање објавила је 11. априла издавачка кућа Ричеркар.

Мартин Лутер је сматрао да 110. псалм Dixit Dominus заслужује „златан оквир, украшен драгим камењем”. Многи композитори су написали дела заснована на овом псалму, као што су Монтеверди, Лили, Шарпантје, Скарлати, Галупи, Вивалди, те се и Хендл окренуо једном од најважнијих текстова хришћанске вере. Хендлов Dixit Dominus настао је 1707. године по поруџбини једног од композиторових бројних црквених мецена, али је до данас остао непознат његов идентитет, као и податак када је дело премијерно изведено. Написано је за солисте, хор, гудачки ансамбл и континуо, а формално је засновано на структури самог текста псалма. У њему Хендл користи петогласну полифонију; наиме, инструменти веома ретко удвајају гласове и тако се ствара полифонија која је богатија и више концертантна у свом стилу.

Чућете у истом извођењу Концертантну мису Ђованија Паола Колоне, италијанског барокног композитора који је живео од 1637. до 1695. године. Ово дело, чији је оригинални назив Миса у е молу, написано је поводом обележавања празника Светог Петронија 4. октобра 1684. године, и припада посебном жанру који је развио Колона и назвао Концертантна миса, а чији извођачки апарат обухвата солисте, петогласни хор, гудаче и басо континуо. Будући да је музичка пракса у Болоњи крајем 17. века била на неки начин испред свог времена, постало је уобичајено обликовати мису чији су ставови Кирија и Глориа доста разрађенији, са сменама одсека у којима доминирају солисти, хор и оркестар. Тако је и Колона ове ставове разрадио и поделио у неколико делова, и у сваком од њих је користио различите комбинације гласова.

Ауторка Јелена Дамјановић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом