четвртак, 24.04.2025, 21:30 -> 11:55
Музика вива – Симфонијска остварења Фридриха Брука
Слушаћете најновије композиције у области симфонијског жанра које је Брук написао 2019. и 2021. године и које је објавила дискографска кућа Токата класикс.
Овај композитор старије генерације, рођен у Харкову у Украјини 1937. године, од 1974. живи у Финској, а његова музичка инспирација не напушта га ни у позним годинама. Музику је студирао у Санкт Петербургу, односно Лењинграду, на Конзерваторијуму „Римски-Корсаков”, дипломирајући 1961. у класи Бориса Арапова. Професионални ангажман започео је у „Ленаучфилм” студију за филм и телевизију, али је почетком седамдесетих година решио да емигрира на запад, па је након кратког боравка у Сједињеним Америчким Државама, свој нови дом пронашао у Тампереу, у Финској.
Заинтересован за музику народа који живе у пределу у којем се додирују границе Русије, Финске и балтичких земаља, Брук често инкорпорира мелодику фоклорне музике овог региона, али често користи само поједине елементе, на готово бартоковски начин обликујући свој музички језик.
На почетку емисије чућете Симфонију број 22 Фридриха Брука из 2019. године, са поднасловом „У океану”. Директно подстакнут уништавањем животне средине, он не наставља традицију великих дела XX века инспирисаних морем, попут Дебисијевог „Мора”, Бритновог „Питера Грајмса” или Бриџове свите „Море”, већ се фокусира на оно што јесте у мору, а не би требало ту да буде. Брук покушава да дочара надолазећу катастрофу, стварајући драматично дело које нас подсећа како људско загађивање океана нарушава тај огроман, али деликатан екосистем.
У емисији ћете чути и Брукову најновију сифмонију из 2021. године која носи поднаслов „У ингријском модусу”. Ингрија је област на северозападу Русије, у граничној области између Русије, Финске и Естоније, у којој живи аутохотно становништво, народ Ижора. Њихов језик и култура на путу су да нестану, под утицајем великих култура које их окружују, као и савеменог процеса глобализације. Фридрих Брук у овом делу покушава да од заборава сачува трагове музичке културе ове заједнице, користећи елементе њиховог фоклора, како у облику мелодијског низа, тако и варијационог принципа који прожима ово остварење.
Уредница емисије: Ивана Неимаревић
Коментари