Читај ми!

Камерни концерт

Чланови квартета Розамунда одсвираће „Седам последњих Христових речи на крсту” Јозефа Хајдна.

Године 1786. шпански каноник из Кадиза наручио је од Јозефа Хајдна оркестарску композицију која би подстицала вернике на тишину и размишљање током богослужења у време ускршњег поста. Необичност саме цркве Санта Куева додатно је доприносила атмосфери – налазила се у пећини, а током поста сви зидови, прозори и стубови били су прекривени црним платнима, а једина светлост долазила је од великог кандила које се налазило на средини цркве.

Служба је имала посебан ток: после уводне музике, бискуп би говорио о једној од седам Христових последњих речи са крста, а затим би оркестар извео став инспирисан том речју. Тај образац би се понављао, све док не би било обрађено свих седам речи.

Дело које је Јозеф Хајдн назвао Седам последњих Христових речи на крсту, састоји се од увода, седам медитативних ставова и кратког завршетка. Композитор овим делом није желео да импресионира, већ да понуди простор слушаоцу да се запита, да осети, да уђе у тишину бола и вере. Ова оркестарска верзија је 1787. године изведена у Паризу, Риму, Берлину и Бечу, а Хајдн је исте године написао аранжман за гудачки квартет како би се могао изводити и у мањим срединама, међу аматерским музичарима. Три године касније аранжирао је музику и као ораторијум. 

Ауторка емисије Тамара Симовић 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом