уторак, 01.04.2025, 22:25 -> 12:52
Имагинарна едиција
Дмитриј Травин: Како смо живели у Совјетском Савезу (2)
У емисији Имагинарна едиција, од понедељка 31. марта, до петка 4. априла, можете слушати делове књиге „Како смо живели у Совјетском Савезу” руског историчара економије и социолога Дмитрија Травина. Књигу је 2024. године објавила угледна московска издавачка кућа Новое литературное обозрение у оквиру своје популарне едиције „Шта је Русија?”.
Повод за настанак књиге Дмитрија Травина су спорови у руској јавности о односу према совјетској епохи који се воде готово од самог распада Совјетског Савеза. Иако су почетком деведесетих година прошлог века заговорници напуштања совјетског система и спровођења радикалних политичких и економских реформи доминирали у руском јавном животу, убрзо се расположење јавности променило у правцу идеализације совјетске прошлости и традиционалних руских вредности. Економске тешкоће током деведесетих и ресантиман због распада државе и губитка њеног статуса суперсиле у Русији су узроковале снажан осећај носталгије у односу на совјетску прошлост. Травин анализом различитих извора – од мемоара, дневника, писама до економских анализа – у својој књизи покушава да реконструише совјетски начин живота не редукујући га попут радикалних критичара с једне, те совјетских носталгичара с друге стране на црно-белу слику. У средишту његовог истраживања је живот и свакодневница обичног совјетског човека – опис и анализа његовог рада, одмора, исхране, становања, путовања, односа према владајућој идеологији и вредностима. У трагању за објашњењем зашто у Русији људи чезну за совјетском прошлошћу и истовремено је проклињу, аутор посебну пажњу посвећује разликама између генерација које су стасале шездесетих и седамдесетих година прошлог века.
Дмитриј Травин (1961) је доктор економских наука, специјалиста за економску историју и историјску социологију. Поред научних радова, често пише о актуелним економским, социјалним и политичким темама у часописима и новинама. Предавао је на више факултета, а од 2008. до 2024. године био је руководилац Центра за истраживање модернизације Европског универзитета у Санкт Петербургу. Уредио је више зборника радова на руском и енглеском језику, а међу његовим новијим књигама најзначајније су: ’Посебни пут’ Русије: Од Достојевског до Кончаловског (2018); Зашто је Русија заостала? Историјски догађаји који су утицали на судбину земље (2021), Како се држава богати: водич по историјској социологији (2023)
Текст је с руског превео Милан Суботић.
Читао је Александар Божовић.
Уредница Оливера Нушић.
Коментари