Читај ми!

Уметност интерпретације – Софи Дерво

Емисија ће бити посвећена једној од најбољих фаготискиња данашњице и њеним интерпретацијама дела Моцарта, Пуленка, Вивалдија и Хумела.

Софи Дерво последњих десет година заузима позицију првог фагота Бечке филхармоније и Оркестра Бечке државне опере, а пре тога, била је и за првим пултом Берлинске филхармоније.

Рођена 1991. године у близини Париза, у свет музике ушла је учећи гитару и кларинет, да би се 2003. године посветила фаготу. Након школовања на Конзерваторијуму у Версају, студирала је на Конзерваторијуму у Лиону и Академији за музику „Ханс Ајзлер” у Берлину. По завршетку студија, постала је члан „Академије Карајан”, односно оркестарске академије Берлинске филхармоније, а потом и фатогисткиња овог ансамбла.

Софи Дерво је 2013. освојила први награду на угледном такмичењу А-Ер-Деа, а годину дана касније победила је и на Бетовеновом такмичењу у Бону. Као солисткиња, наступала је са Бечким филхармоничарима, Оркестром Концертхауса из Берлина, Националним оркестром из Лиона и другим ансамблима.

Њена дискографија је релативно мала, али већ значајна, имајући у виду младост ове уметнице, те релативно мали солистички репертоар посвећен фаготу. Први албум, објављен 2021. године под називом Импресије, освојио је награду Немачке дискографске критике, а 2022. уследили су записи дела Јохана Кристијана Баха и Михаела Хајдна, односно Моцарта, Хумела и Вањхала. Последње две године, објавила је два албума посвећена концертима за фагот Антонија Вивалдија.

Поред солистичке каријере, Софи Дерво наступа и у камерним саставима, између осталих и са музичарима као што су Данијел Баренбоим и Еманиел Паји. Ова фаготисткиња се од почетка своје међународне каријере интензивно бави популаризацијом свог инструмента, те је 2014. постала „Пихнеров уметник”, односно промотер овог произвођача фагота. Поред тога, она предаје фагот на Универзитету за музику и уметност у Бечу, те редовно одржава мајсторске курсеве на конзерваторијумима широм света.

Уредница емисије: Ивана Неимаревић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом