Жене у музици - Клавирска остварења Марије Херц

Слушаћете албум Поновно откривање Марије Херц на којем се налазе премијерни снимци три остварења ове ауторке: Варијације опус 1 на Шопенов Прелид у це молу опус 28 број 20, Дванаест Лендлера опус 2, као и Клавирска соната у еф молу. Снимке је забележила канадска пијанисткиња Од Сент-Пјер 2021. и 2023. у сали Клаус фон Бизмарк Западно-немачког радија у Келну, а албум је објавила издавачка кућа из Лајпцига – Генуин Класикс 2024. године.

Рођена 19. августа 1878. године у богатој јеврејској породици у Келну као Марија Бинг, ова уметница је од најранијег детињства показивала јединствен дар за музику, па су њени родитељи, који су и сами неговали посебну наклоност ка уметности, одлучили да је школују. Учила је приватно на Конзерваторијуму у Келну код пијанисте Макса фон Пауера и виолинисте Јозефа Шварца. Већ 1901. ступила је у брак са хемичарем Албертом Херцом који ју је подржавао у одлуци да музику одабере за животни позив. Међутим, услед надолазећег таласа антисемитизма, породица Херц се преселила у Енглеску, у град Бредфорд, где је Марија наставила музичко образовање код оргуљаша и сликара Артура Едмунда Гримшоа. Како извори наводе, управо из тог периода датирају и њене прве композиције које је писала у романтичарском стилу, а које представљају посвете великанима клавирске литературе које је проучавала током наставе на Конзерваторијуму у Клену. Занимљив је и податак да је Гримшо био надахнут личношћу и талентом своје ученице да јој је 1910. године посветио гудачки квартет, назвавши га Варијације на тему Госпође Херц.

Године 1914, у сам освит Првог светског рата, одлучила је да са супругом и децом посети Немачку, како би присуствовали венчању супруговог млађег брата. Међутим, убрзо су се нашли у недаћама које је донео ратни вихор: били су присиљени да остану у Келну, није им било дозвољено да се врате у Енглеску, а немачка војска је мобилисала њеног супруга који је убрзо и преминуо.

Године 1926. одлучила је да поново похађа часове композиције, овог пута код Аугуста фон Отегравена и Хермана Ханса Вецлера, а њена остварења настала у том периоду нашла су се на концертним репертоарима бројних уметника. Извори наводе да је на премијери Четири мала оркестарска комада опус 8, која је уприличена 15. октобра 1928. године у Келну, Марија Херц побрала велике симпатије критичара и публике, а том приликом Гирцених оркестром овог немачког града дириговао је Херман Абендрот. Заправо, период од двадесетих до средине тридесетих година двадесетог века био је најкреативнији и најплоднији у стваралаштву Марије Херц. Сарађивала је водећим музичарима тог времена, а кругу њених пријатеља и сарадника, између осталих, били су и чланови Гудачког квартета из Будимпеште, Квартет ди Рома, мађарска оперска певачица и педагошкиња Илона Дуриго, баритон Херман Шеј, виолончелисти Емануел Фојерман и Грегор Пјатигорски, композитор Гаспар Касадо, као и диригент Ото Клемперер, који је у периоду од 1917. до 1924. био музички директор Опере у Келну.

Када су нацисти дошли на власт 1933. године јеврејским композиторима је било забрањено да наступају у Немачкој. Марија Херц је поново била принуђена да напусти родни Келн, па се у годинама које су следиле заједно са децом кретала од Швајцарске, Француске и Енглеске, да би по окончању Другог светског рата емигрирала у Америку. Преминула је у Њујорку 22. октобра 1950. године.

Током живота ове готово непознате композиторке објављено је тек пет њених соло песама, као и обрада за гудачки квартет Бахове Чаконе, док су остале композиције сачуване у рукопису. Од 2015. године заоставштина Марије Херц похрањена је у Музичком одељењу Централне библиотеке у Цириху, а последњих година њен опус, који броји око тридесетак дела, у фокусу је интересовања музичара и музиколога. Марија Херц је писала у духу музичког језика романтизма, поједина дела садрже и елементе раног модернизма, а често су и веома захтевна за извођаче.

 

Уредница Ирина Максимовић Шашић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње