Читај ми!

Музеј звука – Дела Јоханеса де Клевеа

Овај уметник је један у низу ренесансних композитора чија дела су дуго била заборављена, али чије стваралаштво је поново откривено захваљујући обновљеном интересовању за рану музику.

Претпоставља се да потиче из немачког града Клевеа, у којем је рођен 1529. године, или се у њему школовао. Први траг његове композиторске активности остао је сачуван у Амстердаму, где му је 1553. године Тилман Сузато штампао дела. Исте године, именован је за певача у капели хабзбуршког цара Фердинанда И у Бечу. По смрти овог владара, ступио је у службу његовог сина, надвојводе Карла ИИ Штајерског, чији се двор налазио у Грацу, где је постао први капелмајстор новоустановљене музичке капеле. На овој позицији, задржао се шест година, а после повлачења, наследио га је Анибале Падовано. Де Клеве је потом отишао у Беч, па у Аугзбург, али и поред тога што више није званично био у служби царске породице, до краја живота, 1582. године, наставио је да компонује за потребе њихових државних и духовних свечаности.

Средином 16. века, дела Јоханеса де Клевеа су редовно била укључивана у штампане антологије, а два тома његових композиција објављена су у Аугзбургу 1559. Велики део његовог опуса чинили су пригодни свечани мотети, писани за потребе хабзбуршког двора. Чак тринаест их је објављено у различитим публикацијама штампаним крајем 16. века.

У вечерашњој емисији, између осталог, слушаћете и Де Клевеову мису Рекс Бабилонис, засновану на истоименом мотету Јакобуса Ваета из 1568. године. Ова миса-пародија, базирана је на поменутом петогласном мотету, густе структуре и са мало пауза, и у њој Де Клеве демонстрира велику вештину у креативној реинтерпретацији преузетог модела.

Уредница емисије: Ивана Неимаревић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње