Читај ми!

Жене у музици – Глорија Коутс

Гудачки квартети број 1 и број 5 Глорије Коутс, америчке композиторке чији се живот одвијао од 1933. до 2023, а који је од 1969. године био везан за Минхен. Иако је првенствено остала упамћена као композиторка чак шеснаест симфонија, опус Глорије Коутс красе и бројна камерна дела, композиције за вокалне и мање инструменталне формације, остварења примењене и електро-акустичке музике, а изводили су их и бележили на носачима звука угледни светски ансамбли и солисти. Слушаћете интерпретацију чланова квартета Кројцер са диска који је објавила издавачка кућа Наксос 2002. године.

Рођена 1933. године у граду Восоу, у америчкој држави Висконсин, Глорија Коутс је од најранијег детињства наклоност неговала ка музици, посебно према писању кратких комада, а већ у дванаестој години за соло песму компоновану на сопствене стихове овенчана је наградом Националне федерације Музичких клубова. Године 1952. упознала је композитора Александра Черепњина са којим је приватно учила технике компоновања, а похађала је и његов летњи курс на салцбуршком Моцартеуму. Након тога, уписала је Државни Универзитет у Луизијани, где је поред компоновања завршила и одсеке за драму и сликарство. Постдипломске студије наставила је на Универзитету Коламбија, а рана дела њеног опуса извођена су шездесетих година прошлог века у Батон Ружу у Луизијани, као и у Њујорку. Занимљиво је истаћи да је у том периоду била активна у овим градовима, укључујући и Чикаго, као певачица, глумица, редитељка и сликарка.

Године 1969. преселила се у Минхен где се посебно ангажовала у промовисању америчке, тада савремене музике. Држала је бројна предавања, објављивала стручне текстове, радила као продуценткиња у радијским програмима. У периоду од 1971. до 1984. била је задужена за организовање циклуса концерата на којима је промовисана немачко-америчка музика. Занимљиво је истаћи да је њена Прва симфонија из 1973, која је премијерно изведена на фестивалу Варшавска јесен 1978, уврштена међу дела која су побрала највише пажње и позитивних оцена; 1986. била је финалисткиња на такмичењу Кусевицки, али и прва жена чија је композиција изведена у оквиру циклуса концерата Музика вива у организацији Баварског радија и телевизије. Поред тога, остварења Глорије Коутс била су запажена и на фестивалима у Дрездену и Салцбургу, као и у другим земљама попут Енглеске, Италије и родне Америке.

Критичари истичу да је ауторка стварала у сопственом звучном свету који је, иако на моменте неизвестан, укорењен у чврсто обликованом контрапункту јасних линија, једноставних структура, са честом употребом занимљивих глисанда – постепеног успона или пада из једног тонског центра у други – којима је још од студентских дана била посебно наклоњена.

Уредница Ирина Максимовић Шашић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње