Антологија српске музике – Дела Јосипа Славенског

Слушаћете оркестарске композиције овог аутора – Музику за оркестар, Ноктурно опус 1, Четири балканске игре, Свиту за сценску музику „Менехми” и Симфонијски епос.

По рођењу Хрват који је прихватио српско православље, по опредељењу Југословен који је чак променио име у „Славенски” да би исповедао своју љубав према целом Балкану, страствени астроном и ватрени поборник права радничке класе, овај аутор био је вероватно најсложенија и најфасцинантнија фигура у историји југословенске музике.

Рођен је као Јосип Штолцер 1895. године у Међимурју, које је тада још било под влашћу Аустроугарске, а богати фолклор овог краја био је основа за његове прве часове музике и пратио га је током целог живота. Започео је студије музике у Будимпешти код Золтана Кодаја и Беле Бартока, али су оне прекинуте избијањем Првог светског рата, те их је довршио тек касније у Прагу. Године 1924. прелази у Београд, нову престоницу новоосноване Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца, да предаје у музичкој школи, а касније и на Музичкој академији.

Једно од његових најамбициознијих дела, „Балканофонија”, изведено је више од осамдесет пута у Европи и Сједињеним Америчким Државама, а у Берлину га је 1927. представила Берлинска филхармонија под управом Ериха Клајбера. Његова музика извођена је и у Донауешингену, чиме је Славенски постао први југословенски композитор 20. века који је постао међународно познат. Био је један од оснивача Међународног друштва за савремену музику и један од првих који је компоновао за електронске инструменте – Бозанкеов енхармонијум и траутонијум – јер је веровао да ови нови инструменти и нетемперовани, природни тонски системи пружају бескрајне могућности. Био је и страствени астроном који се дивио звездама не само због њихове лепоте и математичког савршенства њихових орбита, већ и зато што га је занимала астроакустика и начин на који људима може донети савршенство универзума. Из тог разлога, он је описан као човек који „стоји са ногама дубоко у земљи, али са главом високо на небу, која сеже према звездама”.

Уредница емисије: Ивана Неимаревић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње