Читај ми!

Жене у музици – Дороти Ешби

Емисију посвећујемо Дороти Ешби, првој афроамеричкој џез харфисткињи, која је била активна и као певачица и композиторка, а која је свој уметнички пут постављала и осветљавала педесетих година прошлог века. Ешби је харфи приступила као импровизаторском, џез инструменту, отварајући му сасвим нове перспективе. Харфа је уз Дороти Ешби добила солистичку ролу једнако важну у џезу као што су то и други инструменти попут саксофона или клавира. Као једна од најуспешнијих модерних џез харфисткиња утицала је и на потоње генерације свирача на овом инструменту, а који су надаље проширивали границе жанра и свог уметничког израза. Слушаћете нумере са албума „Фантастична џез харфа Дороти Ешби” и „Нежни ветрови”.

Рођена 6. августа 1932. године као Дороти Џин Томпсон, ова уметница је од најранијег детињства била окружена музиком и повезана са џез сценом у Детроиту. Наиме, хармонију, џез акорде и импровизације учила је од оца Вајлија Томпсона, познатог џез гитаристе. Харфу је почела да свира још као средњошколка, а потом је уписала студије клавира на Државном универзитету у Вејну, поставши временом веома запажена интерпретаторка и на овом инструменту, а своја умећа музицирања на клавиру представљала је на бројним реситалима. У току студија радила је као корепетиторка у хору и као пратња соло певачима, који су је посебно инспирисали да се и сама опроба у улози певачице. Извори наводе да ју је јединствен глас позиционирао међу истакнуте интерпретаторке традиционалне афроамеричке музике, које је најчешће изводила у живим програмима на радију, а поред тога често је, као пијанисткиња, музицирала и са студијским оркестрима.

Већ 1952. године одлучила је да свој уметнички фокус усмери на харфу, а до своје смрти 1986. забележила је драгоцене албуме који сведоче о њеном таленту да у интерпретацијама проширује жанровске границе: њени албуми се крећу од класичног џеза, психоделичног соул џеза и фанка, до поигравања са традиционалном музиком.

Уредница Ирина Максимовић Шашић

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње