Читај ми!

Жене у музици – Ингрид Хеблер

Ингрид Хеблер свира дела Јохана Себастијана Баха и Волфганга Амадеуса Моцарта

Аустријску пијанисткињу Ингрид Хеблер историја музике памти као једну од истакнутих интерпретаторки дела бечких класичара, посебно Моцартових остварења, али и композиција Франца Шуберта. Музиколози су сложни у ставу да се сензибилитет који је унела у своје интерпретације, елеганција и грациозност, нежан и ненаметљив стил, као и природни осећај за обликовање мелодијских линија могу означити као типично ’бечки’.

Рођена је у Бечу 20. јуна, али се не зна да ли је реч о 1926. или 1929. години. Прве подуке на клавиру добила је од мајке, пијанисткиње Шарлоте Хеблер, а потом се са породицом преселила у Пољску у којој су остали до избијања Другог светског рата. Дошавши у Салцбург, имала је први јавни наступ којим је заинтересовала критичаре и публику, да би убрзо уписала и студије на Моцертеуму, где је стекла диплому и признање као једна од изузетних интерпретаторки Моцартових дела. Након Салцбурга одлази на студије на Музичкој академији у Бечу, а потом специјализацију наставља на конзерваторијумима у Женеви, код Никите Магалова, и у Паризу где је похађала часове код Маргерит Лонг. На пијанистичком такмичењу у Женеви освојила је прве награде 1951. и 1952, а 1954. године и специјално признање на Радијском такмичењу у Минхену. Исте године наступала је као солисткиња са Краљевским филхармонијским оркестром, а, како истичу извори, две године касније у Вигмор холу у Лондону својим музицирањем је очарала публику. Потом је 1957. овенчана наградом Харијет Коен, која јој је отворила врата бројних међународних концертних дворана. Осим наступа у Европи, публика је уживала у њеним интерпретацијама у Америци, Русији, Јапану и Аустралији, а уз солистичке наступе често музицирала и у оквиру камерних састава. Посебно се издваја сарадња са легендарним виолинистом Хенриком Шерингом, са којим је снимила и комплетне циклусе Моцартових и Бетовенових соната за виолину и клавир.

Иако је гостовала на бројним фестивалима у Великој Британији, Холандији и Чешкој, Јапану, Америци, Аустралији и тадашњем Совјетском Савезу, Ингрид Хеблер је у свету музике, још за живота, била посебно позната по својим драгоценим снимцима који су јој донели бројна признања. Њен дискографски опус обухвата све клавирске концерте и сонате Моцарта и Шуберта (од којих је неке снимила и два пута), као и дела Хајдна, Бетовена, Шумана, Шопена и Франка. Музиколози претпостављају да је интимност њеног приступа музицирању више одговарала студију за снимање него концертним дворанама.

На салцбуршком Моцартеуму радила као професорка од 1969, а преминула је 14. маја 2023. године.

Уредница Ирина Максимовић Шашић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње