Читај ми!

Научни скупови

Годишњице великих филозофа – Мирослав Ивановић о Карлу Поперу

У емисији Научни скупови, од понедељка, 27. фебруара, до петка, 3. марта, можете слушати снимке излагања са Меморијалног скупа Српског филозофског друштва „Годишњице великих филозофа”. У петој, завршној емисији овог циклуса Мирослав Ивановић ће говорити о Карлу Поперу.

Карл Попер (1902–1994) је своју каријеру започео у Бечу у време када је логички позитивизам био један од најутицајнијих прaваца у филозoфији. Радећи унутар овог идејног оквира, он је убрзо уочио да у њему постоје извесне грешке. Сходно томе, он је критици подвргао индуктивизам, који је тада био основа научне методологије, и супротставио му је дедуктивистичко закључивање. Такође је оспорио принцип проверљивости или верификације, а уместо тога је предлагао начело оповргавања. Веровао је да се природни закони не могу коначно потврдити, али да могу бити оповргнути и замењени другим, као што се више пута дешавало у историји науке. Својим алтернативним приступом, познатим као критички рационализам, овај британски филозоф аустријско-јеврејског порекла коначно је потиснуо логички позитивизам са научне сцене, сматра Мирослав Ивановић.

У настaвку излагања биће речи о политичкој филозoфији Карла Попера, која је изражена, пре свега, у двотомној књизи Отворено друштво и његови непријатељи. Критикујући Платона, Хегела и Маркса, Попер је желео да укаже на идејне корене сваког тоталитаризма и да покаже зашто је демократско друштвено уређење најбоље. И у својој другој књизи Беда историцизма (1957) он подвргава критици сваки историцизам, нарочито Марксов; док се у трећој и последњој етапи свог интелектуалног стваралаштва окреће такозваној „еволуционој епистемологији", а своје погледе развија у књигама Објективно знање и Претпоставке и побијања.

Снимак је забележен 24. децембра 2022. године на Филозофском факултету Универзитета у Београду.

Уредница циклуса Тања Мијовић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње