Читај ми!

Жене у музици – Мајра Хес

Слушаћете како Мајра Хес, једна од највећих британских пијанисткиња двадесетог века, свира дела Роберта Шумана, Лудвига ван Бетовена и Енрикеа Гранадоса.

Мајра Хес је рођена у Лондону 1890. године, у добростојећој јеврејској породици. Испрва је студирала на Гилдхол школи за музику, али је по добијању стипендије уписала Краљевску музичку академију где је клавир усавршавала у класи Тобајаса Матеја, славног педагога тог доба, који јој је постао и велики пријатељ. Дебитовала је 1907, а већ следеће године свирала је и на Променадним концертима Хенрија Вуда - на Промсу, на којем ће наступити чак деведесет пута. Паралелно је развијала и каријеру у домену камерне музике, концертирајући са певачицама попут Лоте Леман и Нели Мелбе, односно са виолинистима Фрицом Крајслером и Јозефом Сигетијем. Њен пробој на међународну сцену означио је наступ са Вилемом Менгелбергом у Холандији, када је извела Шуманов Концерт у а молу, 1912. године. На почетку следеће деценије свирала је преко сто концерата годишње у Великој Британији и Европи. Године 1922. са великим успехом дебитовала је и у Сједињеним Америчким Државама.

Посебан статус који Мајра Хес заузима у британској култури плод је данас легендарне серије подневних концерата у Националној галерији у Лондону који је организовала по почетку Другог светског рата. Наиме, у том тренутку све концертне дворане биле су затворене због страха од ваздушних напада. Мајра Хес, забринута за културно и морално стање својих суграђана добила је дозволу да у испражњеној Националној галерији на Трафалгар скверу одржава реситале радним данима, у време ручка. Први концерт је одржан 10. октобра 1939, а последњи 10. априла 1946. године, а од 1698 одржаних концерата Мајра Хес је свирала на чак 146. Орденом Британског царства овенчана је 1941. године. После рата, своју концертну активност наставила је у Америци и Европи, сарађујући са познатим диригентима, виолинистом Ајзаком Штерном и наступајући на Казалсовом Прадес фестивалу. Године 1960. преживела је срчани удар и након тога се више није враћала на концертну сцену. Преминула је 1965. године после вишегодишње борбе са лошим здрављем.

Репертоар Мајре Хес био је широк, базиран на делима бечких класичара и немачких романтичара пре свега Бетовена, Шумана и Моцарта. Међутим, била је позната и по сопственим транскрипцијама Бахових коралних прелудијума, међу којима је онај из Кантате 147 Исусе, о радости људске жеље постао широко познат и употребљаван, а међу њене антологијске снимке спадају и клавирске сонате из позне фазе стваралаштва Лудвига ван Бетовена.

Уредница: Ирина Максимовић Шашић
Ауторка текста: Ксенија Стевановић



Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње