Читај ми!

Жене у музици – Камила Колчински

У вечерашњој емисији чућете како Камила Колчински диригује дела Антоњина Дворжака и Александра Глазунова.

Рођена 25. децембра 1937. године у Москви, у породици јеврејског порекла, Камила Колчински је на Конзерваторијуму у родном граду похађала студије виолине, теорије и композиције. Докторски програм дириговања завршила је на Конзерваторијуму у тадашњем Лењинграду, у класи славног Иље Мусина, а 1964. и 1966. одликована је специјаним наградама на Државном такмичењу за младе диригенате у Баљшој театру. Упркос увреженом мишљењу какво је владало у Совјетском Савезу „да дириговање није професија за жене", Камила Колчински је први посао добила већ 1965. године, доказавши да и жене могу да буду веома успешне у овој области. Своју наклоност ка дириговању, једном приликом је сликовито описала речима „Уткати душу и осећања у музику, то може само диригент!"

Редовно је наступала са оркестром Баљшој театра, Националним државним оркестром Совјетског Савеза, Московском филхармонијом, а била је честа гошћа и других ансамбала. Међутим, њена слава у Русији била је кратког века, пошто су преовладале предрасуде у тамошњем музичком свету - да је жена и да је Јеврејка - те је била принуђена да напусти земљу. Преломна тачка за ову одлуку, како истичу биографи, била је када је Руски државни концертни одбор одбио, у њено име, да наступи на једном европском фестивалу, истичући да је болесна.

Године 1976. Камила Колчински је напустила Русију и боравила је у Европи где је имала веома запажене наступе са Лондонском филхармонијом, Симфонијским оркестром Северно-немачког радија из Хамбурга, Симфонијским оркестром Шведског радија, Симфонијским оркестром Пољског радија, Филхармонијом из Лијежа и другим важним ансамблима. Била је стална гошћа Првог аустријског камерног оркестра из Беча, као и Симфонијског оркестра из Гватемале. Према речима критичара магазина Грамофон „Камила Колчински је била једна од ретких Рускиња које су се охрабриле и направиле успешну међународну диригентску каријеру".

Поред наступа са ансамблима, Камила Колчински је имала и активну педагошку каријеру у бројним музичких школама и Конзерваторијумима, где је ђаке и студенте подучавала свирању на виолини, дириговању и теорији музике. Радила је као музички директор и шеф-диригент Симфонијског оркестра и Опере Калифорнијског Универзитета у Санта Барбари, као и почасна диригенткиња Симфонијског оркестра Санта Барбаре. Као гостујућа педагошкиња радила је на Конзерваторијумима у скандинавским градовима Ослу, Драмену, Лунду, као и у Швајцарској - на Мењухиновој летњој музичкој академији.

У зрелим годинама радила је као гостујућа диригенткиња и професорка у Њујорку, на Menhattan School of Music. Године 2015. добила је титулу диригента емеритуса, а током сарадње са Оркестром младих Голден Стате, која је трајала више од две деценије, Камила Колчински имала је велики утицај на младе музичаре, охрабривала их је и помагала у промовисању њихових каријера. Како истичу биографи, у знак великог поштовања према Камили Колчински, Симфонијета Оркестар преименовао је свој назив у Оркестар Камиле Колчински. Преминула је 16. фебруара 2016. године.

Уредница Ирина Максимовић Шашић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње