Читај ми!

Научни скупови

Безбедност и слобода у светлу пандемијске опасности – говори Часлав Копривица

У емисији НАУЧНИ СКУПОВИ можете слушати снимак излагања Часлава Копривице „О промјенама, облик искуства прије и током пандемије. Назнаке преурањене анализе”. Снимак је забележен на 20. Међународној филозофској школи „Felix Romuliana”, чија је овогодишња тема била „Безбедност и слобода у светлу пандемијске опасности”, а одржана је 29. и 30. августа у организацији Народног позоришта тимочке крајине – Центра за културу „Зоран Радмиловић” Зајечар и Центра за примењену филозофију и друштвена истраживања Београд.

Своје излагање Часлав Копривица започиње констатацијом да је са наступањем модерности почео да се смањује значај даљине, да би у постмодерно време наступила њена „смрт”, што је одавно названо „смрћу даљине”. Избијањем пандемије 2019/2020. године, хоризонт света није директно сужен нити преиначен, однос према далеком и непосредно неприсутном и даље постоји, али је доведена у питање могућност његовог посећивања. Та, досад, перманентна виртуална могућност посећивања (било кога или било чега) држала је у неком облику потенцијалоног склада оно што је актуално фигурисало у човековом духовном хоризонту и оно куда смо могли поћи и што бисмо могли непосредно искусити. Тај склад ваздашњег (актуалног) духовног искуства и искуства физичког простора (добрим делом одражаваног у стању потенцијалности) био је један од најзначајнијих формалних метаискуствених параметара личног искуства у свету пре избијања пандемије, сматра аутор.

Глобално догађање вируса „корона” увело је вишеструка ограничења у погледу могућности путовања, што је довело до несклада духовнопросторног и физичкопросторног искуства, а то је пак изазвало вештачку обнову искуства даљине, које, међутим, има сасвим другачији облик у односу на предмодерно доба. Наиме, по речима Часлава Копривице, друго, неоколно, и даље је присутно у духовном хоризонту, али пошто се удаљене другости више не могу посећивати било када, према личном нахођењу, као заједничко формално обележје искуства појављује се свест суспендоване близине далеког; дакле, друго/далеко фигурише у менталном простору, али као нешто што се више не може обићи.   

Излагање је одржано 29. августа на археолошком локалитету Felix Romuliana у Зајечару.

Следећег петка, 25. септембра, можете пратити снимак излагања Станка Благојевића „Корона и помрачење” са овог научног скупа. 

Уредница циклуса Тања Мијовић.



Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње