петак, 31.10.2014, 00:25 -> 14:15
Извор: Трећи програм
Сублимне фреквенције
Прошле године дискографска кућа "Вудсист" објавила је деби албуму "Харлем ривер" америчког кантаутора Кевина Морбија.
Овај млади музичар, рођен 1988. године до сада је деловао као гитариста и лидер бендова The Babies и Woods. Остварење Харлем ривер (Река Харлем) је, како то сам наслов сугерише - а Морби у својим изјавама потврђује - „омаж Њујорку", у којем је живео претходних пет година. У осам песама сусрећемо приче о трагедијама и несрећама, у којима се појављују људи чије се личне драме одвијају у позадини урбаног пејзажа и вреве метрополиса. Иако нам Морби нуди приповедање о другим људима, ипак у свакој песми као да осећамо траг његових претпостављених искустава - изгубљених љубави, проблема са зависношћу, сусрета са бруталним светом, преживљавања у великом граду и опраштања са онима који нису успели да се са њим изборе. У том смислу, иако је албум Харлем ривер врло самоуверен и самосвојан деби, јасно се осећају утицаји Морбијевих омиљених музичара као што су Лу Рид, Боб Дилан, Нил Јанг или Сајмон Џојнер. Референце на Рида и Дилана су сасвим јасне, како кроз наслове песама, тако и кроз карактеристичне звучно-поетске слике. Но, све је то склопљено у целину у којој млади уметник тражи свој глас, постављајући вечно питање „куда то идем?", које на албуму Харлем ривер добија вишеструке одговоре, откривајући, притом, кантауторски глас који треба пратити и даље.
Уредница Ксенија Стевановић
Коментари