Ад либитум

Иво Погорелић изводи Шопенову Другу сонату у бе-молу

У емисији АД ЛИБИТУМ пијаниста Иво Погорелић изводи Другу сонату у бе-молу, опус 35 Фредерика Шопена. Снимак је начињен на концерту који је овај уметник одржао 11. фебруара 1981. године у Коларчевој задужбини.

После великог продора који је начинио током сада већ историјског Десетог међународног конкурса Фредерик Шопен у Варшави 1980. године, Погорелић је доспео у сам центар пажње светске музичке јавности, а снажан одјек његових оригиналних интерпретација изазивао је поделе и полемике које трају до данас. И поред тога што су његове креације често тумачене као „гласови из будућности", свој неконвенционални, новаторски приступ делима, Погорелић је изградио на чврстим темељима Лист-Зилотијеве пијанистичке школе. Усвојивши принципе ове извођачке традиције базиране на специфичном техничком приступу интерпретацији, Иво Погорелић је изградио сасвим нови тонски универзум, отварајући до тада непознате могућности карактеризације и тумачења музичких дела. Оригинални приступ темпу, који је подразумевао спорија извођења лаганих одсека, односно потенцирање брзине у живим пасажима, као и смела агогичка решења, те разуђене динамичке осцилације, рефлектовали су сасвим индивидуални „пијанистички дијалекат" у служби исказивања дубљег значења и духа музичког остварења.

Аутор емисије: Стефан Цветковић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом