Ретроспективе
Маја Станковић: Енергија будућности: „Група 143”
У две вечерашње емисије РЕТРОСПЕКТИВЕ можете слушати текст Маје Станковић „Енергија будућности: Група 143”.
Недавно је у Музеју савремене уметности у Београду (у Легату Чолаковић) одржана ретроспективна изложба Групе 143 под називом Група 143 - Радикално мишљење. Овој поставци претходила је изложба под истим називом која је одржана од 23. јануара до 16. фебруара 2013. године у новосадском Музеју савремене уметности Војводине, а под кустоским вођством Диетмара Унтеркофлера и Драгомира Угрена.
Већина радова представљених на овим изложбама у јавности се појавила први пут после готово четири деценије. Како коментарише Маја Станковић, ова временска дистанца отворила је могућност за историјско сагледавање рада Групе 143, али и за концептуална истраживања у ширем културно-уметничком контексту. Поменимо само недавно објављену монографију о Групи 143, аутора Диетмара Унтеркофлера који је на систематичан, прегледан и критички начин сагледао и позиционирао рад ове групе у односу на шири контекст - појаву концептуалне уметности у Америци, Европи - а потом и у односу на регионални и локални контекст. Посебан значај ове монографије представља визуелни материјал састављен од репродукција цртежа, графикона, фотографских и видео-радова, као и од великог броја документарних фотографија које пружају не само преглед целокупне продукције настале у периоду постојања групе, већ и документ једног времена.
Напомињемо да је Група 143 деловала у периоду између 1975. и 1980. године, а стални чланови су били: Биљана Томић, Мишко Шуваковић, Јован Чекић, Неша Париповић, Паја Станковић и Маја Савић. Чланови групе у појединим периодима њеног рада били су и Мирко Дилиберовић, Владимир Николић, Дејан Диздар, Нада Сеферовић, Бојана Бурић, Стипе Думић, Момчило Рајин, Иван Марошевић и Слободан Шајин.
Уредница Тања Мијовић
Коментари