Концертна сезона 2013/2014
Шкотски симфонијски оркестар Би-Би-Сија
Слушаћете снимак наступа Шкотског симфонијског оркестра Би-Би-Сија под управом Томаса Даусгарда, одржаног 24. октобра прошле године у Глазгову. На концерту су изведена дела Алберта Шнелцера (Фрик у Бурбанку), Сергеја Рахмањинова (Други клавирски концерт у це молу, опус 18) и Карла Нилсена (Симфонија број 4 опус 29, названа Неутажива). Као солиста на концерту наступао је пијаниста Денис Кожухин.
Рођен 1986. године у Нижњем Новгороду, Кожухин је бављење музиком започео у четвртој години. Похађао је Музичку школу Балакирјев у класи Наталије Фиш, да би усавршавање наставио у Мадриду, у класама Дмитрија Башкирова и Клаудија Мартинеза Мехнера. Након завршетка студија, Краљица Софија од Шпаније му је лично доделила диплому за изузетне заслуге током студија.
У овогодишњој концертној сезони Кожухин је сарађивао са водећим светским оркестрима и диригентима међу којима се издвајају концерти са Симфонијским оркестром Франкфуртског радија и маестром Јуријем Темиркановим, Филхармонијом из Осла и Јакубом Хрушом, Националним оркестром града Тулуза под управом Кристијана Јервија, и Националним оркестром Белгије и маестром Андрејем Борејком. Ове године Кожухин је дебитовао и у Сједињеним Америчким Државама као солиста Филхармоније Санкт Петербурга.
Поред наступа са симфонијским оркестрима, овај млади руски уметник активан је и као камерни музичар. Критичари као изузетне бележе његове наступе са Леонидасом Кавакосом, Реноом Каписоном и Готјеом Каписоном, Јулијаном Рахлином, Јерусалимским квартетом, и Квартетом Павела Хаса.
Уредница емисије Ирина Цвијановић
Коментари