Антологија српске музике

Другу и Трећу симфониј Василија Мокрањца изводи Београдска филхармонија којом диригује Живојин Здравковић.

Друга симфонија ин Еф, компонована 1965. године представља резултат Мокрањчеве тежње ка тематском обједињавању ставова, које је постигнуто разрадом тематског ембриона из увода првог става. Симфонија је први пут изведена у згради Радио Београда 7. новембра 1966. године у интерпретацији Симфонијског оркестра Радио Београда под управом Живојина Здравковића, а композитору је донела и Октобарску награду наредне године.

Трећа симфонија потврђује композиторово схватање симфоније као „тонске драме" која се остварује у снажним намазима густих боја оркестарске палете. Као и у претходном делу, Мокрањац је унификацију ставова остварио применом монотематизма. Трећу симфонију премијерно је извела 25. октобра 1968. године Београдска филхармонија под управом Душана Сковрана.

Уредник емисије: Стефан Цветковић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом