Историјски снимци
Прву симфонију Јоханеса Брамса изводи Филхармоније из Штутгарта под управом диригента Серђуа Челибидакеа. Снимак је из 1987. године.
Услед чињенице да је Серђу Челибидаке током своје каријере одбијао студијска снимања, тонски записи на којима можемо чути његова извођења потичу са живих наступа, а постхумно су их објавиле дискографске куће И-Ем-Ај и Дојче грамофон, у сагласности са уметниковом породицом. Наиме, као страствени поклоник зен будизма, Челибидаке је веровао да се слушањем снимака не може доживети „истинско музичко искуство", те је пред сваки наступ нарочиту пажњу посвећивао стварању оптималних услова за, како је наводио, право или „трансцендентално искуство" које би се могло доживети током концерта.
У интерпретативном погледу, Челибидакеова извођења карактеришу, између осталог, и веома неуобичајена темпа: лагани одсеци су тако на његовим снимцима знатно спорији од задатих ознака, док су живахни знатно бржи. Тонски записи са концератних наступа Серђуа Челибидакеа стоје данас као ретка сведочанства јединственог музичког приступа и интерпретативног стила.
Највећи број снимака који су поменуте куће издале потиче са концерата које Челибидаке изводи са Минхенском филхармонијом, Лондонским симфонијским оркестром и Симфонијским оркестром штутгартског радија.
Уредник емисије: Стефан Цветковић
Коментари