Антологија српске музике
У циклусу „Српска камерна музика XX века” слушаћете Гудачки квартет у де-молу и Сонату за виолину и клавир у ге-молу Василија Мокрањца.
Гудачки квартет у де-молу Мокрањац је написао за време студија на Београдској музичкој академији 1949. године. Композиторов младалачки афинитет за национални израз евидентан је и у овом четвороставачном делу, а посебно је дошао до изражаја у споредној теми првог става, потом у живахном скерцу другог и делимично у финалу који се развија на тематским материјалима првог става.
Гудачки квартет у де-молу премијерно је изведен на Музичкој академији 1949. године, док је његово јавно представљање било на програму Радио Београда, у интерпретацији Београдског квартета.
Соната за виолину и клавир у ге-молу настала је 1952. године. У овом делу аутор наставља трагање за личним приступом националном изразу, уз тежњу да истовремено досегне лирски патос који ће, у годинама које ће уследити, постати једна од одредница целокупног Мокрањчевог стваралаштва. Конципирајући сонатни циклус Мокрањац је направио унеколико нетипично решење у којем је лагани став поставио испред финала, а након разиграног скерца. Клавиру је посвећена сложена у захтевна деоница, док је виолини претежно поверена кантилена. Дело је премијерно извео дуо који су чиниле Марија и Олга Михајловић 1955. године.
Уредник емисије: Стефан Цветковић
Коментари