Трибине – Музички записи
Народна музика на Радио Београду до II светског рата
Слушаћете снимак предавања етномузиколошкиње Марије Думнић "Стварање програма нардоне музике на Радио Београду до Другог светског рата". Ово излагање одржано је 24. марта 2014. године у оквиру циклуса предавања "Музички записи" у Народној библиотеци Србије.
Ове године навршава се деведесет година од оснивања Радио Београда, као и осамдесет пет година од почетка редовног емитовања програма (24. март 1929). Утицај овог медија на развој музике и њен значај у друштву подстакао је научно интересовање, како се каже у најави овог предавања, за проблем тумачења жанра „народне музике”. Овим предавањем ауторка истраживања представила је контекст у ком је постојала градска музика у Београду током дела међуратног периода, као и начин на који је институционализована народна музика.
Марија Думнић је дипломирала на катедри за етномузикологију на Факултету музичке уметности у Београду, а тренутно израђује докторску дисертацију Историјски аспекти и савремене праксе извођења староградске музике у Београду. Усавршавала се на студијским боравцима у Институту за етнологију и фолклористику, Етнографском музеју Бугарске академије наука (Софија, 2012) и у Фоноархиву Аустријске академије наука (Беч, 2013). Марија Думнић ради у Музиколошком институту САНУ.
Уредник: Марија Шекуларац
Коментари