Мајстори барока - Јан Дисмас Зеленка
Мису "Свих Светих" у а-молу Јана Дисмаса Зеленке изводи вокални и инструментални ансамбл "Колегијум 1704" којим диригује Вацлав Лукс. Солисти су: Роберта Инверници, сопран, Тери Веј, алт, Јулијан Прегардијен, тенор и Томаш Крал, бас.
Ова миса, компонована 1741. године, последње је монументално вокално-инструментално остварење у опусу овог аутора. Зеленка је називан и "дрезденским Бахом", по граду у којем је најдуже деловао, али се за његову музику може рећи да је мање ригидна и испуњена са више ведрине и полетности, те донекле мање упућена на филозофске дубине тумачења библијског текста у односу на музику чувенијег колеге. Посебан таленат Јана Дисмаса Зеленке огледа се у привлачности његове музике без обзира на контекст којем је намењена и у којем се изводи: музика и текст остављају једнако јак утисак у недељно пре подне у катедрали и у суботње вече у концертној дворани.
Уредница емисије Сања Куњадић
Коментари