Џез - квинтет Скота Колија
Слушаћемо одабране нумере с концерта квинтета америчког контрабасисте Скота Колија, снимљене 23. августа ове године на фестивалу у аустријском граду Залфелдену.
Скот Коли један је од омиљених епизодиста савремене џез сцене - као пратећи музичар свирао је на преко 200 албума и учествовао на турнејема најпознатијих светских музичара свог жанра. Богату каријеру започео је у другој половини осамдесетих година прошлог века, када је музицирао у бендовима Кармен МекРе и Дизија Гилеспија. Током наредне две деценије на листи музичара са којима је сарађивао нашли су се Херби Хенкок, Пет Метини, Мајкл Брекер, Гери Бартон, Крис Потер, и многи други.
Због бројних обавеза, Скот Коли је објавио тек седам албума под својим именом, наговештавајући солидан ауторско-аранжерски потенцијал. Као музичар који је брусио занат с највећима, на свирачком плану је запажен по својој свестраности и сналажењу у сваком могућем тематском оквиру. Као бендлидер, Коли покушава да помири свет џез мејнстрима у коме проводи много времена, са нешто смелијим, слободнијим тенденцијама присутним на пост-бап и фјужн сцени. На концерту у Залфелдену у томе му помажу трубач Ралф Алези, гитариста Адам Роџерс, пијаниста и клавијатуриста Кевин Хејс, и Антонио Санчез на бубњевима.
Аутор: Никола Марковић
Коментари