Историјски снимци
Паул Хиндемит у улози диригента
Паул Хиндемит диригује Четврту симфонију у Ес-дуру Антона Брукнера. Дело изводи Симфонијски оркестар Франкфуртског радија, а снимак потиче из 1960. године
Премда се у улози диригента повремено појављивао још од 1915. године углавном као промотер својих остварења, Хиндемит се овом позиву озбиљније окреће тек после Другог светског рата. Након напуштања универзитета Јејл 1953. године, диригентску делатност Хиндемит проширује изван граница Сједињених Америчких Држава, отпочињући да делује као гостујући диригент најбољих европских оркестара у Лондону, Паризу, Берлину и Бечу. Нови професионални ангажман великог композитора наишао је на одобравање критике, чије га позитивне оцене сврставају у једног од најцењенијих диригената тог времена. Почетни успеси у раду са Бечком филхармонијом одводе га са овим оркестром, 1954. године, до Јужне Америке и Јапана. Интересовање дискографских кућа није изостало, и Хиндемит отпочиње бележење својих изведби које су данас доступне у колекцијама Дојче грамофона и других реномираних издавача. На овим снимцима сачуване су његове интерпретације дела различитих композитора - у првом реду Баха, Хајдна и Моцарта - али и Хиндемиту ближих, позних романтичара. Као музичар који је умео да свира на готово свим инструментима, те као вешт оркестратор, Хиндемит је, могло би се рећи, "идеалан" диригент, кадар да хетерогено звучно ткиво оркестра обликује до максимално изражене пластичности свих инструменталних линија.
Аутор емисије: Стефан Цветковић
Коментари