уторак, 12.11.2013, 22:55 -> 19:03
Извор: Трећи програм
Из опуса Растислава Камбасковића
Овог уторка У емисији ИЗ ОПУСА слушаћете "Балкански реквијем" Растислава Камбасковића у извођењу Дечјег и Мешовитог хора и Симфонијског оркестра Радио-телевизије Србије под управом Бојана Суђића и солиста, мецосопрана Виолете Полексић и баритона Жељка Лучића.
Овај композитор, рођен у Прокупљу 1939. године, завршио је теорију музике, а потом и студије композиције у класи Василија Мокрањца на Факултету музичке уметности у Београду. Након специјализација у студију Западнонемачког радија у Келну 1968. године и РАИ-ја у Риму 1973, наредне године на Факултету музичке уметности у Београду стиче и звање магистра у класи Предрага Милошевића. Шездесетих и седамдесетих година прошлог века, Камбасковић је радио у Радио Београду, најпре као уредник за студијска снимања камерне и вокално-симфонијске музике, а потом и као руководилац Симфонијског оркестра Радио-телевизије Београд. Крајем осамдесетих година, Камбасковић постаје предавач на Катедри за теоријске предмете Факултета музичке уметности у Београду, где остаје до одласка у пензију.
Дела овог аутора су више пута освајала признања Удружења композитора Србије, а 1974. године добио је и награду Београдских музичких свечаности за композицију Offrande.
Уредница емисије: Ивана Неимаревић
Коментари