Џез
РингРинг 2013 – Сабир Матин и Метју Шип
У вечерашњој емисији пратићемо одабране нумере са наступа саксофонисте Сабира Матина и пијанисте Метјуа Шипа на РингРинг фестивалу, снимљеног 26. маја 2013. у великој сали Коларчеве задужбине .
Сабир Матин је саксофониста, кларинетиста и флаутиста са богатом извођачком каријером. Наступа у различитим авангардним поставама још од седамдесетих, а након што се из родне Филаделфије преселио у Лос Анђелес, коначно се скрасио у Њујорку 1989. године, где је и данас један од најистакнутијих протагониста фри-џез сцене. Накратко му је ментор био чувени Сан Ра, а поред бројних гостовања, предводио је и неколико властитих бендова.
Пре четири године снимио је албум СаМа с пијанистом Метјуом Шипом, и од тада њих двојица често заједно наступају на европским фестивалима џеза и авангардне музике. Њихова музика почива на принципима потпуно слободне импровизације - нема задатих тема или строго омеђених соло деоница, па су у фокусу особени импровизаторски стилови. На београдском концерту Матин своје деонице градира до катарзичних врискова и фалсета, док Шип балансира између контемплативних пасажа, снажних акорада и експресивног солирања.
Аутор емисије је Никола Марковић
Коментари