Читај ми!

Митологија и технологија – помажу ли бајке у дигиталној шуми?

Гост „Гозбе“: Данко Камчевски

„Бајка“ и „мит“ су у савременом говору већ дуже време синоними за „лаж“. „Причати бајке“ значи обмањивати, заводити и манипулисати, терати некога да усваја опасне заблуде које ће га учинити неприлагођеним „стварном животу“ и његовим изазовима. Са митом ствари стоје још горе – док је бајка подразумевано нешто просто и инфантилно, што се може лако прозрети и одбацити (ако смо само „зрели“ и „озбиљни“), мит је систематичан, укорењен и опасан, његово раскринкавање подразумева нарочито образовање и натпросечну памет, али и својеврсан просветитељски задатак. У оба случаја, подразумева се, бајке и митови служе да нас „одвоје од реалности“ и да „стварни свет“ замене илузијама, опсенама и паранојом које ће нас навести да око себе видимо завере, фантомске претње и имагинарне опасности.

Како се, онда, поставити према употреби митских симбола и значењских матрица у свету у коме су претње и опасности стварне? Како разумети то што, рецимо, Питер Тил, један од најутицајнијих америчких технолошких олигарха, човек са добро документованим и јавним везама са америчким обавештајним апаратом и великим политичким утицајем – своје компаније назива митским именима из Толкиновог имагинаријума – Андурил, Митрил, Палантир? А шта ако се испостави да у питању нису просто звучна имена, него те компаније врше и функције које су веома сродне наменама својих имењака из бајке? Да ли је у питању мимикрија и скривање на јавном месту, или хегеловско Лукавство ума? Или је можда реч о томе да нам ти презрени митови и бајке ипак могу открити нешто важно, истинито и релевантно о савременом свету?

Како се митови и бајке преносе из измаштане у виртуалну стварност, у каквом су односу митологија и технологија, да ли бајке одражавају нашу дубинску стварност, или се наш свет прилагођава шаблонима из митова и бајки, разговараћемо са англистом и толкинологом Данком Камчевским.

Аутор „Гозбе“: Никола Танасић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње