Моћ Дипломатије некад и сад

Душко Лопандић и Невен Цветићанин

Дипломате су интелигентни људи који не показују осећања али нису безосећајни. Способни су за обману али нису превртљиви. Брзи су и одлучни али не брзоплети и импулсивни. Храбри али не и непромишљени. Овако је Иво Андрић са двадесетогодишњим искуством говорио о дипломати "наизглед обичном неупадљивом човеку који, међутим, има на стотине способности али и умеће да њима управља".

Управо такве осибине, могло би се рећи, красиле су најдаровитије из златног доба српске дипломатије с краја деветнаестог и почетка двадесетог века. Међу њима су били и Јован Ристић, Чедомиљ Мијатовић, Милован Миловановић, Младен Веснић.. Њиховим умећем, знањем и вештинама Kраљевина Србија, која је одувек неговала култ војске, успела је да изгради и култ дипломатије. На ова два крила држава је успела да се после слома у Великом рату 1918. издигне и надрасте саму себе. Иако опустошена, опљачкана и демографски сломљена рат је завршила као победница. Њена дипломатија се потом 1919. са Мировне конференције у Паризу вратила са три пута већом и многољуднијом земљом са изласком на море и Aлпе.

Истина, Kраљевина Србија је престала да постоји али њени дипломатски, људски и организациони ресурси постали су окосница дипломатије нове Kраљевине Југославије. У међуратном периоду моћ дипломатије била је на великом испиту. Са нестабилним унутрашњим односима, непријатељским окружењем и перманентном кризом подељене Европе пролазила је кроз различита искушења која се у много чему подударају са оним што савремена Србија пролази у постјугословенском периоду.

Колико је искуство међуратне дипломатије данас важно, шта значи и колико је употребљиво у сложеним процесима 21. века, за Речено и прећутано говоре дипломата и писац, Душко Лопандић и Невен Цветићанин, председник Форума за стратешке студије.

Уредник и водитељ емисије је Радован Пантовић

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње