Читај ми!

„Молитва као Милосрђе. Алфонс Муха и Предраг Ђаковић” и „Свет мозаика Ђуре П. Радловића”

Тијана Палковљевић Бугарски, Данило Вуксановић, Јовица Тркуља

Након прошлогодишње изложбе Паја Јовановић и Густав Климт. Једна епоха, два уметника, три музеја” која је спојила два велика сликара различитих националности, Галерија Матице српске и ове јесени поново представља дијалог између два ствараоца. Изложба Молитва као Милосрђе” спојила је чешког сликара Алфонса Муху и Предрага Ђаковића, савременог српског уметника који живи и ствара у Прагу.

Изложба представља дијалог између уметничких дела два сликара из различитих епоха: Алфонса Мухе, који је стварао у другој половини XIX века и првој половини XX века, и Предрага Ђаковићa (1964), савременог уметника. Тематски, изложба приказује страдања српског, чешког и јеврејског народа која су се десила у XX веку, указује на немиле догађаје које не смемо да заборавимо, али их снагом уметничког исказа урезује у колективно памћење како се не би никад више поновили. Публика ће имати прилику да се први пут сретне са монументалним делом Алфонса Мухе „Милосрђе” из 1886. године (154 x 451 cm) и три цртежа из зреле фазе стваралаштва из приватних збирки чешких колекционара. Мухина дела инспирисала су Предрага Ђаковића за стварање уметничких радова и инсталација, те је на такав начин у сопственом уметничком опусу пружио нови оквир холокаусту као непресушном извору за уметничко стваралаштво. Девет композиција Предрага Ђаковића изведених у различитим материјалима, заједно са још четири дела Алфонса Мухе, тумаче на савремен начин трагедију наше цивилизације у ускомешаном историјском току.

Гости Златног пресека су др Тијана Палковљевић Бугарски, управница ГМС и др Данило Вуксановић, аутор изложбе, кустос и заменик управника ГМС.

У РТС Клубу, 3. окобра биће представљена монографија др Јовице Тркуље Свет мозаика Ђуре П. Радловића”.

Поред текстуалног дела који би читаоцима приближио животни и стваралачки пут једног од најзначајнијих мозаичара у региону, књига у другом делу садржи фотографије најважнијих мозаика сакралне тематике. У њој је приказан живот и зидно сликарство проф. Ђуре Радловића. Њгови мозаици налазе се у многим црквама и манастирима. Међу њима су: Капела Свете Петке на Калемегдану у Београду, Црква Светог Марка на Ташмајдану, Црква Петра и Павла на Топчидеру и многе друге. Круна Радловићевог рада је мозаик Христа Спаситеља на престолу који је августа 2022. године завршен у Цркви Светог Марка у Београду.

У трећем делу књиге садржани су записи о Ђури Радловићу и његовом делу које су написали многобројни научници и професори. Најзад, у четвртом делу књиге су прилози који садрже фото-документацију о Ђури Радловићу, која је својеврсна прича о његовом животном путу и делу.

За свој рад на развоју сакралне уметности добио је архијерејско признање Грамату. Добитник је и плакете Универзитета уметности у Београду. Ова монографија представља вредан документ о лепоти српске сакралне уметности, а о њој ће у Златном пресеку говорити аутор, др Јовица Тркуља.

Емисију води Тања Живковић.



Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње