Читај ми!

Избеглице – заувек у негативном контексту?

Милица Весковић Анђелковић и Драган Вукотић

У сусрет Светском дану избеглица, који су Уједињене нације установиле да слави снагу и храброст људи који су били приморани да напусте своју домовину како би избегли сукоб или прогон, емисију Речено и прећутано посвећујемо њима.

Сведоци смо тога да се неретко у медијским садржајима проналазе нетачне или непоуздане информације и интерпретације догађаја, а избеглице се годинама генерализују, те им се придају и епитети који су за њих сада већ карактеристични у друштву.

Колико је оваква атмосфера негативна, говоре и резултати истраживања Београдског центра за људска права из 2021. године, где подаци показују да се 39% грађана Србије изјаснило како би им веома или донекле сметало да им у комшилуку станује избеглица, мигрант или тражилац азила са Блиског истока или из Африке.

Колико је значајна њихова укљученост у средину у којој се налазе? На који начин би требало да се о њима извештава? Шта показују најновији подаци? Како да избеглице остану изван негативног контекста?

О томе говоре доц. др Милица Весковић Анђелковић, социолошкиња и Драган Вукотић из Агенције Уједињених нација за избеглице (UNHCR).

Емисију припрема и води Аријана Хандан.

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње