Читај ми!

Антиратни сентимент у рок музици - од Боба Дилана до данас

Петар Јањатовић и Дејан Цукић

Музика је увек пратила ратове у Сједињеним Америчким Државама, а на први помен антиратних песама најчешће се помисли на шездесете године прошлог века и оне који су стваране у јеку Покрета за грађанска права у САД и рата у Вијетнаму. Многи су своје страхове током мрачних часова историје претакали у стихове, прозу, популарну музику.

Што је више војника регрутовано, то је антиратни покрет јачао. Било је то време слободе која је још увек била нова – такозвана „контракултура" је направила простор за другачије ставове о томе шта је добро и здраво друштво и једна нова генерација је почела да преиспитује оно што су им родитељи представљали као једину истину. Врата је први отворио Боб Дилан у првој половини шездесетих година, с песмама Blowin' ин the Wind и Мастерс оф War. Ипак, ниједна од тих првих антиратних песама није о рату у Вијетнаму (већ више о последицама Хладног рата), али је Дилан већ у то време почео да преиспитује значење појма „патриотизам". Убрзо за њим су уследили Криденс Клирвотер Ривајвал, Дорси, Грејтфул Дед и Џеферсон Ерплејн...

О антиратном сентименту који је карактеристичан за рок музику али не и искључиво за њу, о Бобу Дилану, о одсуству антиратних песама током војних интервенција у 21.веку, данас у емисији Речено и прећутано говоре музички новинар и рок критичар Петар Јањатовић и Дејан Цукић, музичар, писац и преводилац. 

Аутор емисије је Марко Ђурић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње