Читај ми!

Старозаветна прича о потопу

После Гаетана Доницетија, а пре Бенџамина Бритна, и Камиј Сен-Санс је посегао за познатом старозаветном причом о потопу, из Књиге постања.

Овај ораторијум испуниће вечерашњу емисију Висине коју уређује Горица Пилиповић.

Сен-санс је брадио ову причу 1875, као свој опус 45, у форми ораторијума за солисте, хор и оркестар, а на либрето према „библијској поеми" Луја Галеа. Премијера је била у париском Театру Шатле 5. марта 1876.

У погледу стила, дело показује утицаје Хектора Берлиоза и Рихарда Вагнера у смислу музичке илустрације наратива и употребе мотива који се понављају.  Што се тиче самог музичког језика, евидентна је и Сен-Сансова јака склоност ка контрапункту -  у музичко ткиво је инкорпорирао чак три фуге.

Ораторијум садржи прелудијум и три дела. Прелудијум, који се често изводи самостално, оркестриран је само за гудачке инструменте. У њему Сен-Санс успоставља две симболичне сфере – божанску и људску. Прва је садржана у величанственој полифоној фактури, али и у њој аутор уочава нешто људско. Ипак, сматра да прелудијум треба изводити без претеране изражајности и вибрата, али не зато што жели да подвуче нељудски карактер призора – напротив, Сен-Санс је био убеђен да је Творац способан да искуси људска осећања. „Бог је на небесима, и досађује се", говорио је Сен-Санс.

Висине

Autor:
Бојана Жижић, Ивана Комадина, Горица Пилиповић, Маја Чоловић Васић, Зорица Премате и Ана Ћирица

На крају програма, у ВИСИНАМА представљамо  медитативне  и духовне композиције аутора свих конфесија и епоха. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње