Читај ми!

Бактерије, антибиотици и бактериофаги

Др Душан Кекић и др Горан Вукотић

Резистенција бактерија на антибиотике представља глобални проблем, а према резултатима студије објављене 2022. године у часопису “Ланцет” преко 1,2 милиона смрти годишње директно је узроковано сојевима бактерија који су резистентни на антибиотике. Ова појава озбиљно угрожава способност лечења инфекција, чинећи чак и многе уобичајене многе болести теже излечивим. Резистентне бактерије доводе до дужег трајања болести, већег ризика од компликација и повећане смртности.

На развоју нових антибиотика се интензивно ради широм света, а поред конвенционалних приступа, истражују се и различите алтернативне опције. Једна од њих подразумева употребу бактериофага – вируса који циљано инфицирају специфичне бактеријске сојеве и доводе до њихове смрти.

О резистенцији бактерија на антибиотике, узроцима и последицама ове појаве, као и о могућностима примене бактериофага у лечењу инфекција узрокованих резистентним сојевима микроорганизама разговараћемо са др Душаном Кекићем, доцентом са Института за микробиологију и имунологију Медицинског факултета у Београду и др Гораном Вукотићем, доцентом на Катедри за биохемију и молекуларну биологију Биолошког факултета.

Аутор и водитељ: Томица Мишљеновић

 

Хоћу да знам Хоћу да знам

Autor:
Томица Мишљеновић

Eмисијa „Хоћу да знам“, посвећенa je популарној науци, која ће сваког четвртка од 9 до 10 сати, почев од 1. октобра 2020. доносити преглед вести и занимљивости из света науке, разговоре са истраживачима и одговоре на питања слушалаца. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње