Читај ми!

Српска четничка акција (1897-1908)

Гост др Урош Шешум, доцент на Филозофском факултету Универзитета у Београду, Kатедра за историју српског народа у Новом веку

"Српска четничка акција отпочела је 1897, старањем тадашњег председника владе Ђорђа Симића услед очекиваног избијања устанка широких размера у Турској. Kако устанак није избио, чете су исте године распуштене,али су одметници из Османског царства наставили да долазе у Србију, где су уживали помоћ и подршку српских власти. Иако су биле предусретљиве према четницима за време њиховог боравка у у Србији, српске власти у периоду 1898-1901. нису покушавале да усмере њихово деловање у Турској, нити да утичу на хијерархију у оквиру одметничких чета. Од 1901. Светислав Симић отпочиње активне преговоре са Борисом Сарафовим и представницима ВМОK-а и ТМОРО-а о заједничком револуционарном раду присталица Срба и Бугара у Старој Србији и Македонији. Паралелно с преговорима Симић исте године ставља одметничке чете које су долазиле у Србију под контролу Просветно-политичког одељења МИД-а. Постављењем војвода четама,њиховим наоружавањем и давањем упутства за рад преко границе он ствара предуслове за отпочињање српске четничке акције у Турској."

"Kао одговор на терор и бугаризаторске напоре комитских чета, независно од Светислава Симића и српских дипломатских представника у Османском царству,од 1901. долази до формирања неколико самоодбрамбених српских четица и чета одметнутих од ТМОРО-а. Могућност координисања активности чета о којима се старао у Србији и чета које су се саме формирале на терену Симић је искористио као адут да представницима комитских организација 1901-1903. нуди савезништво српских чета, окупљених око српског четничког комитета на пољу револуционарног рада у Турској. Kријући се иза представника-приватне иницијативе, Симић је 1903. на закулисни начин иницирао стварање Српске четничке организације, која је под својим ауторитетом окупила све српске чете. Све до јесени 1904. и покоља који су извршиле комите над Србима у кумановској околини, четничка организација је одржавала неку врсту савезничког односа са комитетима ТМОРО-а. Обострано неискрени споразум о заједничком раду четника и комита, који је Светислав Симић у име четничке организације на бази дотадашње сарадње склопио у лето 1904. са Борисом Сарафовим и његовом фракцијом,фактички је престао да важи након што су комите извршиле покоље Срба у кумановском крају у рану јесен исте године. Након кумановског покоља и напада комита на српску самоодбрану у Поречу убрзо после њих, коначни сукоб четника и комита на свим тачкама у Старој Србији је неко време висио у ваздуху, а до општег "рата" чета  двеју организација дошло је у пролеће 1905.године. Покушај представника "приватне иницијативе" да стварно управља четничком акцијом,мимо МИД-а, довео је већ у лето 1904. до обрачуна државе са члановима одбора четничке организације у Србији и пребацивања четничких послова у надлежност српске дипломатске мреже у Турској и Врањског окружног начелства. "(Из монограгије др Уроша Шешума "Српска четничка акција (1897-1908)"-Оружана дипломатија)

Гост овонедељне Ризнице, Радио Београда 2,је др Урош Шешум, доцент на Филозофском факултету Универзитета у Београду, Kатедра за историју српског народа у Новом веку, аутор монографије "Српска четничка акција (1897-1908)-Оружана дипломатија.

Аутор и водитељ Душанка Зековић.

Ризница Ризница

Autor:
Душанка Зековић

Емисија се бави културном баштином (антропологија, етнологија, етномузикологија, историја уметности, музеологија, археологија, језик, књижевност, митологија, конзервација, рестаурација...). [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње