Џулијан Асанж - борба за слободно новинарство

Новинар и оснивач Викиликса Џулијан Асанж је више од 11 година у заточеништву.

Прво у еквадорској амбасади у Лондону, затим већ четири године у затвору Белмарш у Великој Британији. Одатле може бити изручен Америци где му прети доживотна робија.

Викиликс је објавио на хиљаде страница поверљивих докумената у којима су откривене незаконите шпијунске методе надгледања јавности од стране америчких обавештајних служби као и ратни злочини из Авганистана и Ирака. С Викиликсом су сарађивали многи познати узбуњивачи као што су Едвард Сноуден и Челси Менинг. За следбенике, Џулијан Асанж је племенити борац за истину. За критичаре, он је егзибициониста који је угрозио животе пустивши бројне осетљиве информације у јавност.

Многи новинари изједначавају Асанжову личну голготу за слободу са светском борбом за новинарство и слободу медија. Да ли је Асанжова голгота претња која служи да застраши и ослаби четврту силу? Да ли ће Асанжова судбина утишати оне који су размишљали да крену сличним путем? Kолико је снажно настојање глобалних елита и центара моћи да контролишу медије и преко њих глобалну јавност? О овој сложеној теми данас у емисији Речено и прећутано разговарам са Владимиром Радомировићем, директором Пиштаљке и бившим председником УНС-а.

Аутор и водитељ емисије Марко Ђурић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње